پیچ هوشمند چیست و چطور کار می کند

پیچ هوشمند حاصل فناوری های نوین در عرصه اتصالات است. یکی از راه های ایجاد اتصال بین تجهیزات فولادی استفاده از پیچ و مهره های اصطکاکی هست، یعنی جدا از اینکه ستون ها و تیرها را با پیچ بهم وصل می کنند، کمی هم پیچ را محکم تر می بندند تا نیروی اصطکاکی در اتصال بوجود بیاید، که با نوع ساختار این پیچ نیازی به استفاده از آچار برای ایجاد اتصال نمی باشد و خود پیچ بصورت چشمی نشان می دهد که تا چه حد باید سفت شود.

سفت کردن بیش از حد پیچ ها موجب آسیب به پیچ و یا آسیب به تجهیزات می شود و لازم است بدانیم که پیچ باید تا چه حدی شل و سفت شود. پیچ های هوشمند این کار را راحت کرده اند.

پیچ هوشمند در اصل پیچی است که دارای قطعه نشانگر برای مشخص کردن میزان تنش درون پیچ می باشد.

در تجهیزاتی مانند توربین ها کمپرسورها و تجهیزات هوایی و ستون ها مهم است که بدانیم پیچ ها را تا چه اندازه سفت کنیم که با طراحی جالب پیچ های هوشمند این کار بسیار آسان شده است.

smartbolts

انواع پیچ هوشمند

پیچ هوشمند علامت دار (smart bolt)

پیچ هوشمند شش گوش که در گل پیچ علامت قرمز رنگ (نشانگر DTI)وجود دارد که در هنگام سفت کردن پیچ تغییر رنگ می دهد، این تغییر رنگ از قرمز به مشکی می باشد که در هر دو حالت پیچ و اتصالات در حالت ریسک قرار دارد، یعنی پیچ باید تا زمانی سفت شود که رنگ آن به زرشکی (یک مرحله قبل از کامل مشکی شدن )در آید که اتصال در شرایط مناسب قرار گیرد.
نشانگر DTI SmartBolt تنش را اندازه گیری می کند. هنگامی که یک پیچ و مهره محکم می شود ، مجبور به کشش می شود. این تنش نیروی گیره ای را ایجاد می کند که اتصالات پیچ و مهره ای شما را به هم نزدیک می کند.
نشانگر بصری DTI در smart bolt چگونه کار می کند؟
با توجه به میزان کششی که به پیچ و مهره وارد می شود، به تدریج تغییر رنگ می دهد.
نشانگر تصویری هنگام رسیدن به رنگ سیاه بسیار سفت و در حالت شل قرمز است. این تغییر رنگ نشانه ای از زمان واقعی ایجاد فشار در مورد پیچ ​​و مهره را فراهم می کند.

پیچ هوشمند

پیچ هوشمند زائده دار (Tc bolt)

نوع دیگری از پیچ های هوشمند می باشد که کاربرد بسیاری در صنایع دارد، این نوع پیچ هوشمند شش گوش به علت ساختار و طراحی ای که دارد موجب آسان شدن و سرعت بیشتر در نصب اتصالات می شود.
به علت ساختار این نوع پیچ استفاده از آچار نمایش دهنده نیرو حذف شده است و به صورت چشمی میتوان متوجه مقدار نیروی لازم برای سفت کردن پیچ شد.
در انتهای این پیچ زائده ای ۱۲ پر وجود دارد که در هنگام سفت کردن پیچ زمانی که پیچ به پیش تنیدگی تعیین شده می رسد کنده می شود.
باید مراقب باشیم که زائده پیچ قبل از رسیدن به تنش مناسب کنده نشود.
مزایای استفاده از پیچ هوشمند چیست؟
استفاده از پیچ های هوشمند مزایای بسیاری دارد که در اینجا به چند مورد از آن ها می پردازیم:
• طول عمر طولانی
• مورد اعتماد و قابل اطمینان از شل نشدن اتصالات و باز نشدن پیچ ها
• بازرسی آسان و به صورت چشمی
• بدون نیاز به نیروی متخصص و آموزش خاص
• نصب یک نفره
• قیمت به صرفه
• مناسب برای تجهیزات و اتصالات سنگین
عدم لق شدگی و بدون نیاز به سفت شدن

[kkstarratings]