چگونه انواع اتصالات را در برابر حرارت بالا مقاوم کنیم؟

حرارت بالا یکی از دلایل فرسودگی زودرس قطعات از جمله انواع اتصالات است. وقتی محل اتصال جایی قرار گرفته باشد که دائم در معرض حرارت زیاد قرار داشته باشد، انتخاب اتصالات مناسب بسیار حائز اهمیت است. برای انجام این کار، باید بدانید که انواع اتصالات چگونه هنگام قرار گرفتن در معرض دمای بالا رفتار می کنند و ویژگی هایی که باعث می شود آنها در شرایط مختلف عمر طولانی داشته باشند چیست. همچنین باید از میزان حرارت و دمایی که اتصالات در معرض آن قرار دارند به درستی آگاه باشید.

تاثیر حرارت بر اتصالات
تاثیر حرارت بر اتصالات

دلایل آسیب اتصالات در دمای بالا

یکی از چالش هایی که در دمای بالا برای انواع اتصالات به وجود می آید، اکسیداسیون است. اکثر مردم فکر می کنند که حرارت زیاد تنها موجب ذوب شدن اتصالات می گردد، اما در واقع اکثر فلزات برای ذوب شدن و دفرم شدن نیاز به دماهای بسیار زیاد دارند، پس مشکل اصلیِ در معرض حرارت قرار گرفتن برای اتصالات فلزی همان اکسیداسیون یا به عبارتی زنگ زدگی است.

مشکل دیگری که حرارت برای اتصالات بوجود می آورد، همانطور که احتمالا خودتان هم حدس می زنید، منبسط شدن اتصال و در نتیجه لق و بی ثبات شدن اتصال می باشد. فرض کنید پیچ و مهره ای در معرض حرارت زیاد قرار بگیرد. اگر بسته به جنس پیچ و مهره و موقعیت شان نسبت به منبع حرارت، سرعت انبساط پیچ بیشتر باشد باعث شکست اتصال می گردد و اگر سرعت انبساط مهره بیشتر باشد، می تواند منجر به باز شدن اتصال گردد.

آبکاری یکی از راه های مقابله با اثرات حرارت بالا

به منظور استفاده از انواع اتصالات در محیط های گرم و پر حرارت به طور کلی لازم است که از آلیاژها استفاده کنید. به این ترتیب، می توانید مزایای فلزات مختلف را ترکیب کنید تا بتوانید اتصالات حاصل را نسبت به گرما و اکسیداسیون مقاوم تر کنید. برخی از رایج ترین مواد برای آبکاری فلزات عبارتند از:

A-286: این آلیاژِ آهن، نیکل و کروم است. این آلیاژ خواص مکانیکی عالی دارد و بسیار مقاوم در برابر اکسیداسیون و درجه حرارت بالا است. تنها مشکل در استفاده از آن این است که این آلیاژ خواص خود را تا دمای 1300 درجه فارنهایت حفظ می کند. بالاتر از این دما، فلز احتمالا شروع به اکسیداسیون می کند و در حرارت های بالاتر حتا امکان ذوب شدن دارد.

نیکل: انواع مختلفی از آلیاژهای نیکل از جمله پیچ های سر پیچ سوکت اینکونل وجود دارد. با توجه به درجه اینکونل، معمولا در دمای بالا مقاومت به اکسیداسیون زیاد دارند. با این حال، نمی توان در دمای بالای 1800 درجه فارنهایت از این آلیاژ استفاده کرد.

چه اتصالاتی را می شود در حرارت های بالاتر استفاده کرد؟

در بعضی موارد شما مجبور هستید اتصالات را در جایی که حرارت بسیار بالا و گاهی حتا در حدود 2000 تا 3000 درجه فارنهایت است، به کار ببرید. در چنین مواردی، شما می توانید از اتصالات ساخته شده از مولیبدن یا آلیاژهای دیگر استفاده کنید. پیچ های تیتانیوم به ویژه در این دماها بسیار موثر عمل می کنند.

برای مقاومت در برابر حرارت، شما همچنین می توانید اتصالات ساخته شده از سرامیک، از جمله آلومینا و زیرکونیا را در پروژه خود به کار ببرید. این محصولات می توانند در برابر حرارت بسیار بالا مقاومت کنند، اما تنها مشکل این است که از لحاظ جنس بسیار قوی نیستند و در برابر فشار شکننده می باشند. بنابراین از آن ها تنها در جاهایی می توان استفاده کرد که هیچ فشار، شوک یا لرزشی وجود نداشته باشد. در نهایت این شما هستید که باید ابعاد مختلف کار را در نظر بگیرید و با توجه به شرایط پروژه تان بهترین اتصالات مناسب را برگزینید. و البته همکاران ما در دِویچ همواره آماده مشاوره صحیح به شما می باشند.

جستجوهای مرتبط:

انواع پیچ و مهره ، پیچ شش گوش ، استاد بولت ، انکر بولت ، رول بولت ، مهره کاسه نمدی ، مهره شش گوش ، واشر ، پیچ و مهره پلاستیکی ، سفارش و خرید پیچ و مهره

منبع: http://www.melfast.com

سفارش و خرید پیچ و مهره

اتصالات