پیچ و مهره کوتاه چیست؟

پیچ و مهره کوتاه اصطلاحی است که برای توضیح وضعیتی بکار می رود که در آن پیچ متصل شده ولی شیارهای روی پیچ بصورت کامل از مهره بیرون نیامده است. برای اینکه مقاومت مهره به حداکثر میزان خود برسد، حیاتی‌ست که تمام شیارهای روی پیچ بطور کامل از مهره بیرون بیاید و حالت پیچ و مهره کوتاه اتفاق نیوفتد.

پیچ و مهره کوتاه

ساییدگی

معمولا رایج‌ترین حالت وقتی است که فقط دو تا از شیارهای روی پیچ از مهره بیرون بزند و مشخص شود. نتیجه عدم انجام این کار پیچ و مهره کوتاه است که باعث بوجود آمدن ساییدگی شده و خطر آن را افزایش میدهد. در واقع ساییدگی، همان زدگی یا تراشیده شدن سطح پیچ است، که در آن صورت اتصالات انجام شده توسط پیچ و مهره از استحکام کافی برخوردار نیست. به طور معمول چند پیچ اولیه شیارهای روی پیچ فقط به دلیل پخ شدن (کج و شیب دار شدن) و غیره می تواند تا حدی تشکیل شود.
در صورت شکستن پیچ و مهره ها بدیهی است که باید آن ها را تعویض کرد. ساییدگی اتفاقی است که در طول زمان بصوت طبیعی رخ می دهد و دور از ذهن نیست.
اگر ساییدگی اتفاق بیوفتد، مجموعه اتصالات وارد سرویسی می‌شود که ممکنه تا حدی از کار افتاده باشه. این شرایط ممکن است باعث اتفاقات ناگوار و در مواردی غیرقابل جبران شود. از این رو، در صورت دستیابی به طرحی قابل اعتماد باید از پتانسیل ساییدگی شیارهای روی پیچ داخلی و خارجی جلوگیری شود.

هنگام انتخاب پیچ‌ها و مهره‍ا همیشه باید اطمینان حاصل کرد که درجه‌ی مناسبی از مهره‌ها با درجه‌ی پیچ‌ها مطابقت داشته باشد.
در مواردی که اتصال دهنده شیاردار به صفحه یا بلوکی زده می‌شود، به طور معمول متریال اتصال دهنده و بلوک هر کدام از مقاومت های مختلفی برخوردار است. اگر شرایطی اتخاذ شده باشد که در آن پیچ باید شکستگی کششی را قبل از شیارهای رشته‌ای تحمل کند، طول درگیری شیارهای مورد نیاز می‌تواند بیش از حد باشد و برای صفحه یا بلوک با متریالی که مقاومت کمی دارد اغراق آمیز باشد.

وجود پیچ معیوب و نا‌مناسب بین شیارهای روی مهره، میتواند درگیربودن طولانی مدت پیچ و مهره را با مشکل مواجه کند.

ساییدگی پیچ و مهره

بطور خلاصه برای جلوگیری از ساییدگی باید طول پیچ به طور کامل از مهره عبور کند و بخاطر همین باید از بیرون زدگی و خروج کامل ارتفاع پیچ از مهره اطمینان حاصل کرد تا پیچ و مهره کوتاه اتفاق نیوفتد. همینطور از مهره ای با ارتفاع استاندارد استفاده کنید، زیرا این قسمت به گونه ای طراحی شده است که در صورت نامناسب بودن قبل از شروع ساییدگی، باعث شکستگی پیچ می‌شود.

خود شل شدگی و وارفتگی بتن

خود شل شدن زمانی است که اتصال دهنده تحت عمل بارگذاری خارجی می چرخد. شل شدن غیر چرخشی زمانی است که هیچ حرکت مرتبطی بین شیارهای داخلی و خارجی روی پیچ رخ ندهد اما افت بار اولیه اتفاق بیفتد. وقتی افت بار اولیه بدون حرکت اتصال دهنده اتفاق می افتد، از اصطلاح وا رفتگی بتن استفاده می شود.
تعبیه و جاسازی نوعی وا رفتگی بتن است و به دلیل تغییر شکل محلی پلاستیک است که در زیر مهره، در صورت‌های مشترک و در نتیجه‌ی فشردگی پلاستیک از سختی سطح شیارهای روی پیچ ایجاد می شود.
این امر هنگامی رخ می‌دهد که بارگذاری زیر نقطه‌ی شکست پیچ یا فشار سطح محدودکننده‌ی متریال اتصال باشد و نتیجه‌ی سطح واقعی تماس سطح‌ها از سطح ظاهری کمتر است.
در عمل شل شدن پیچ و مهره‌ها نتیجه‌ی ترکیبی از وارفتگی بتن که منجر به کاهش بارگیری اولیه می‌شود و اجازه می دهد حرکت مفصل اتفاق بیفتد. به محض شروع حرکت مفصل ، اتصال دهنده یا مفصل معمولاً یا به دلیل خود شل شدن یا خستگی از کار می افتد.

استاندارهای پایه در پیچ و مهره کوتاه

  • برای رسیدن به استحکام کامل، شیارهای روی پیچ باید بطور کامل از مهره عبور کند.
  • پیچ و مهره کوتاه ریسک از کار افتادگی بوسیله‌ی ساییدگی را افزایش می‌دهد.
  • یک یا دو شیار اول روی پیچ معمولا، تا حدودی به دلیل پخ شدگی تشکیل شده.
  • برای استحکام کامل بین پیچ و مهره، بیش از 3 شیار روی پیچ باید بیرون باشد.
نصب اتصالات پیچ و مهره

 عکس‌هایی که مشاهده می‌کنید از وضعیت پیچ و مهره کوتاه در اتصالات صنعتی گرفته شده. همانطور که مشاهده می‌کنید همه یا برخی از پیچ‌ها بصورت کامل در مهره قرار نگرفته‌اند و کوتاه‌تر هستند. این نشان دهنده این است که اتصالات به اندازه‌ای که باید قوی باشد، قوی نیستند. اگر پیچ به اندازه کافی در وارد مهره نشده باشد، ممکنه اتصالات به قدر کافی محکم نباشند.

پیچ و مهره کوتاه

چه باید کرد؟

اگر شغل شما شامل اسمبل کردن و نصب این دسته اتصالات و پیچ مهره‌ها یا مشابه این است، به خاطر داشته باشید تا تمام پیچ‌ها به درستی از مهره خارج نشده کار شما تمام نشده است.

  • برخی تجهیزات نیازمند پیچ کردن خاصی است. برای مثال، ممکنه مجبور باشید از یک آچار گشتاور برای پیچ کردن برخی اتصالات استفاده کنید یا پیچ‌ها را به ترتیب خاصی سفت کنید. مطمئن شوید که مراحل را به درستی انجام داده و از ابزارهای درست و مناسب استفاده کنید.
  • همچنین اگر برای شروع کارتان یک دوره‌ی آموزشی در نظر گرفته شده، آن را با موفقیت به اتمام برسانید.
  • اگر شما اختلالی در نحوه‌ی اتصال مشاهده کردید، به سرعت گزارش بدهید تا به سرعت تعمیر شوند. مطمئن شوید تعمیرات به درستی و به صورت کامل تمام شده.
  • تجهیزات جدید یا تجهیزاتی که بعد از نگهداری اسمبل شده را بررسی کنید تا مطمئن شوید قبل از شروع به کار به درستی اسمبل شده‌اند.
  • به عنوان بخشی از بازرسی‌های طرح خود، لوله‌ها و تجهیزات را برای فلنج پیچ و مهره‌ ای بررسی کنید. پیچ‌هایی که فراتر از مهره‌ها هستند باید توسط کارخانه یا مهندس مورد بررسی قرار بگیرند.

گروه تولیدی و بازرگانی دویچ بهترین کیفیت پیچ و مهره را در اختیار شما می‌گذارد. شما می‌توانید برای خرید و همچنین مشاوره برای انتخاب بهترین و پیچ و مهره‌ها با استحکام بالا، با مشاورین ما در تماس باشید. انواع پیچ‌های دویچ شامل:

پیچ اتاقی آهنی آب کروم

پیچ اتاقی فولادی آب کروم

پیچ اتاقی فولادی آب کروم

پیچ اتاقی فولادی گالوانیزه سرد

پیچ اتاقی آهنی گالوانیزه سرد و غیره می‌باشد. همچنین انواع مهره شامل:

مهره باریک شش گوش استنلس استيل 304

مهره باریک شش گوش استنلس استيل 304

مهره باریک شش گوش خشکه کلاس 10 مشکی

مهره باریک شش گوش خشکه کلاس 10 گالوانیزه

 

برای مشاهده تمامی محصولات پیچ و مهره به کاتالوگ محصولات ما سر بزنید.

منبع:

https://www.boltscience.com/pages/news.htm

جستجوی پیچ و مهره

سفارش و خرید پیچ و مهره