اتصالات صنایع پتروشیمی

پیچ و مهره‌ها و اتصالات صنایع پتروشیمی در حالت ایده آل باید بتوانند در سخت ترین محیط‌ها کارایی داشته باشند. تجهیزات مورد استفاده برای حفاری و حمل و نقل نفت و گاز باید تحمل شرایط سخت را داشته باشند به طو مثال شرایطی مانند آب و هوای نا مناسب و یا فشار  زیاد در برخی از موقعیت‌ها. بنابراین پیچ و مهره‌هایی که در صنایع پتروشیمی مورد استفاده می‌گیرند باید کیفیت مناسب و تایید شده‌ای داشته باشند و بهتر است تحت استانداردهای ANSI ، ASME و ISO ساخت شوند.

از این پیچ و مهره‌ها می‌توان در پمپ‌ها و مخازن فشار قوی ، ایستگاه های پمپاژ و پمپ های اندازه گیری استفاده کرد. هماانطور که می‌دانید بعضی از اتصالات معمولی با استفاده از فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند که موجب می‌شود که استحکام بیشتری داشته باشند اما اتصالات صنایع پتروشیمی باید استحکام بیشتری داشته باشند و با مواد و آلیاز های خاصی که به عنوان روکش استفاده می‌شوند ساخته می‌شوند.

حال به معرفی پیچ و مهره‌ای می‌پردازیم که بسیار مناسب این صنعت می‌باشد:

استادبولت‌ها

استاد بولت ها (نوعی پیچ ) میله های مینیاتوری رشته‌ای شکلی هستند که برای اتصالات فلنج فشار بالا در صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی استفاده می‌شوند. بر اساس سیستم لوله کشی مورد استفاده در تجهیزات در محل مورد استفاده، مهره ها می توانند از نوع شش ضلعی یا شش ضلعی سنگین باشند. در حالی که انواع مختلفی از پیچ و مهره ها برای سازه های با استحکام بالا و چسباندن تجهیزات پتروشیمی وجود دارد ، استاد بولت ها در اندازه های مختلف تولید می‌شوند.

در درجه اول ، استاد بولت‌ها در دو طرف سطح مورد نظر پیچ می‌شود. و این ویژگی کارگران را قادر می سازد تا محفظه لوله های پتروشیمی را با قرار دادن پیچ در یک سر و دریافت مهره در انتهای دیگر به راحتی ایمن کنند. در بیشتر موارد، از آنجا که دوام مورد انتظارترین ویژگی در اینجا است، این نوع  پیچ‌ها به دلیل فناوری که در ساخت آن ها استفاده شده است و از ترکیب فلزات مختلف ساخته شده اند، ویژگی الکتروشیمیایی دارند.

شیارهای روی استلدبولت ها با دقت ساخته شده است و این ویژگی خاص امکان نصب آسان فلنج ها را می دهد. همچنین بازرسی و تولید آسان را تسهیل می کند. اگر استادبولت‌ها با استفاده از مواد کم مقاومت مانند آهن ، آلومینیوم و مس تولید شوند، بیشتر با شیارهای درشت ساخته می‌شوند و در چنین مواردی، از آنها برای کاربردهایی با دقت پایین استفاده می‌شود. با این حال، اگر استادبولت‌ها با استفاده از مواد با استحکام بالا مانند آلیاژهای فولادی ساخته شوند، برای کاربردهایی با استحکام بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا مقاومت کششی بسیار بالاتری را ارائه می‌دهند.

برای خواندن اطلاعات بیشتر در مورد این پیچ و کاربردهایش  مقاله استادبولت و کاربردهایش را مطالعه کنید.

استادبولت در صنایع پتروشیمی

مهره‌های شش‌گوش

مهره‌های شش گوش به طور گسترده ای در کنار استادبولت‌ها استفاده می شود. نوع مهره‌های شش ضلعی مورد استفاده، به عوامل مختلفی مانند قطر، طول، درجه مواد و نوع شیارها بستگی دارد. شرکت دویچ این اطمینان را یه شما می‌دهد که پیچ‌های شش ضلعی تولید شده در کنار استادبولت که در صنایع پتروشیمی استفاده می‌شوند تحت استاندارد‌های مورد نیاز ساخته می‌شوند. پیچ و مهره‌های شش گوش را می ‌توان به دو صورت استفاده کرد – یا هر دو طرف پیچ را می‌توان کج کرد یا یکی از طرفین را می‌توان با واشر استفاده کرد. این باعث می‌شود که بار و کشش به طور مساوی پخش شود. این امر همچنین هرگونه آسیب به سطح هر دو طرف را از بین می برد.

اتصالات صنایع پتروشیمی

پوشش اتصالات مورد استفاده در صنایع پتروشیمی

به منظور محافظت از تجهیزات و اتصال دهنده‌ها در برابر خوردگی و سایش، پیچ ها و مهره های شش گوش اغلب با پوشش‌های محافظ پوشانده می‌شوند. این روکش‌ها می‌توانند اتصال دهنده‌های شما را در برابر اصطکاک ، صدمه دیدن و صدمه زدن به سطح محافظت کنند.

منبع:itafasteners.com