از پیچ های خود رزوه چطور استفاده کنیم؟

هنگامی که به دنبال راه اتصال مناسب میگردید یک راه مناسب استفاده از پیچ های خود رزوه و خودکار است به طوری که این پیچ ها خودشان به راحتی در چوب، پلاستیک و فلزات پیچ میشوند.

با استفاده از پیچ گوشتی و پیچ های خود رزوه ،میتوان سطوح را به طور دقیق به هم پیچ کرد. این پیچ ها برای مواردی که به تعمیر و نگهداری منظم نیاز دارند بسیار مناسب هستند زیرا برای پیچ کردن دو نوع جنس متفاوت به خوبی عمل میکنند. این پیچ ها یا دارای نوک صاف، تیز یا سوراخ کننده هستند.

یچ های خود رزوه خودکار نوک تیز قادرند سوراخ های خاص خود را در چوب و پلاستیک، ایجاد می کنند. با این حال، حفر سوراخ هدایت کننده پیچ هنگام کار با مواد سخت تر می‌تواند مفید باشد. هنگام حفر سوراخ هدایت کننده پیچ ، اطمینان حاصل کنید که مقداری از خود پیچ کوچکتر باشد تا بعد از ورود پیچ به داخل آن کاملا فیکس شود.

اینکه با چه ماده ای سر و کار دارید می تواند به شما کمک کند تا کدام نوع پیچ خودکار میتواند بهترین عملکرد را برای کار شما داشته باشد. دو نوع تشکیل نخ و برش نخ وجود دارد. از پیچ های تشکیل دهنده نخ معمولاً هنگام کار با پلاستیک استفاده می شود.

پیچ های خودکار طوری طراحی شده اند که به خوبی در محل مورد نظر سفت و محکم شوند، اما بیش از حد محکم شدن پیچ می تواند منجر به شکستن مواد تحت فشار شود.

پیچ خود رزوه

یک اشکال پیچ های خودکار خود رزوه

پیچ  های خودکار بیشتر در هنگام کار با فلز و چوب استفاده می شود. یکی از اشکالاتی که در استفاده از پیچ های خودکار و رزوه دار این است که در شورتی که بخواهیم آن را جدا کنیم ممکن است رزوه و شیار های پیچ از بین بروند  و این مشکل از استفاده مجدد از پیچ ها جلوگیری میکند. بنابراین باید حواستان باشد که اشتباه نکنید. با این حال، یک راه حل برای جلوگیری از آسیب رسیدن رزوه های پیچ وجود دارد. از ابتدا می توان پیچ را با قطعه ای فلز پوشاند تا در هنگام نصب کرد به شما اجازه دهد که پیچ ​​استاندارد به طور منظم بسته و باز شود. این درزهای فلزی همچنین به کاهش انبساط کمک خواهند کرد.

مزیت پیچ های خودکار

درست مثل انواع دیگر اتصال دهنده ها، پیچ های خودکار هم در همه شکل ها و اندازه ها موجود هستند و انواع مختلف سرپیچ  را هم دارند که هرکدام کارایی به خصوصی دارند. هنگام انتخاب پیچ های خودکار برای کارتان باید طول نوک پیچ را در نظر بگیرید. این قضیه بسیار مهم است تا پیچ ها بتوانند بخوبی به محل مورد نظرتان پیچ شوند. اگرچه پیچ های خودکار معمولاً قیمت بیشتری دارند، اما می توانند به کاهش زمان و هزینه کار کمک کنند و دو مرحله سوراخکاری و بستن پیچ را با هم ترکیب می‌کنند.

 

تفاوت پیچ های خودکار خود رزوه و خودمته

پیچ خودکار و خود مته دو نوع پیچ هستند که در ساختمانهای فلزی و ساخت و سازهای عمومی و صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرند و کاربرد های زیادی دارند. برخلاف تصور عمومی، این دو اصطلاح که شبیه هستند اما دو اصطلاح متفاوت هستند و تفاوت های زیادی باهم دارند که اغلب مشتریان این اصطلاحات را معملا جابجا استفاده میکنند.در ادامه مقاله تفوت های این دو مدل را با هم بررسی می‌کنیم.

پیچ های خودکار خود رزوه

همانطور که در بالا در مورد پیچ های خودکار توضیح داده ایم، پیچ های خودکاری پیچ هایی هستند که شیار هایی دارند و میتوانند در بعضی مواد به راحتی پیچ شوند از جمله چوب، پلاستیک و آجر اما برای پیچ شدن در انواع فلزات نیار به سوراخ هدایت کننده پیچ دارند.این سوراخ هدایت کننده با استفاده از مته ای که کوچک تر از پیچ است، ایجاد میکنیم و شیار های پیچ در هنگام نصب به خوبی در آن قرار میگیرد.

پیچ های خود مته

این پیچ ها را می توان از روی سر مته ای شکل آن به راحتی تشخیص داد که برای کاربردهای مختلفی مانند اتصال فلز به فلز و فلز به چوب طراحی شده اند. پیچ های خود مته نیازی به سوراخ خلبان ندارند، که باعث تسریع در زمان نصب و کاهش هزینه میشود و نیازب به مته هم ندارند. این ویژگی منحصر به فرد و صرفه جویی در هزینه، باعث شده که برای ساخت و ساز ساختمان های فلزی از این پیچ ها استفاده کنند.

پیچ خود روزه و پیچ خودمته

انواع مختلفی از این پیچ های خود مته در بازار وجود دارند که با مته های 1تا5 شماره گذاری میشوند و نشان دهنده ی اینست که تا چه حد میتواند فولاد را سوراخ کند و به هم پبچ کند. برای مثال پیچ با مته 5 میتواند ½  فولاد را سوراخ و محکم کند. در هنگام نصب پیچ های خود مته ، شیار های پیچ درون فلز محکم میشوند.

بنابراین باید دقت کرد که پیچ مناسب با کار و موادی که با آن کار میکنید را خریداری کنید زیرا بسیار شبیه هم هستند و ممکن است اشتباه کنید.