پیچ مناسب برای کار با چوب

پیچ ها بدون شک همه کاره ترین اتصال دهنده های مورد استفاده در نجاری  و کار با چوب هستند، اما انتخاب های زیادی وجود دارد. پیچ مخصوص چوبی برای ساخت سریع جک و قالب ها، اتصال قطعات کابینت و مبلمان، نصب سخت افزار و تزئینات و موارد دیگر مفید هستند. پیچ ها اتصالات محکمی بین قطعات ساخته شده از چوب جامد، تخته سه لا و سایر کالاهای ورق بدون نیاز به نازک کاری ایجاد می‌کنند.

اگر به ابزار فروشی رفته باشید می‌بینید که پیچ‌ها تنوع بسیار زیادی دارند  و این به این دلیل است که در پروژه‌های مختلف به انواع خاصی از پیچ نیاز داریم. انتخاب پیچ مخصوص چوب قبلا کار ساده‌ای بود، یک پیچ از جنس روی یا برنج با اندازه و طول مناسب برای کار مورد نظر انتخاب می‌شد اما با پیشرفت های تکنولوژیکی در ساخت و ساز و تولید محصولات چوبی، تنوع پبچ‌ها هم در سال‌های اخیر افزایش پیدا کرد.

در میان بسیاری از متریال ساخت پیچ، پیچ‌ مخصوص چوب با جنس‌های برنجی، برنزی، آلومینیومی و غیره ساخته شده‌اند. آنها قوی، مقرون به صرفه و به راحتی در طیف وسیعی از اندازه ها در دسترس هستند. اما پیچ‌های چوبی استیل مخروطی قدیمی می‌تواند دردسرساز باشد. بسیاری از کارگران نجاری هنگامی که چند دهه پیش به پیچ‌های درای وال (پیچ کناف) روی آوردند. ساخته شده از فولاد سخت تر که می تواند به دیوار و گل میخ ها نفوذ کند، پیچ های درای وال به سرعت و بدون نیاز به سوراخ های از قبل دریل شده وارد می شوند. با این حال، آنها نسبتا شکننده هستند و در صورت قرار گرفتن در معرض نیروی محرکه یا استرس زیاد می‌شکنند، که آنها را برای پروژه‌هایی که نیاز به ساخت و ساز قوی دارند، پیشنهاد نمی‌کنیم.

خوشبختانه، بعد از مدتی نوع متفاوتی از پیچ ها تا حد زیادی جایگزین پیچ های درای وال شدند که دارای نقاط و رزوه های تیز و به اندازه کافی قوی هستند که به سخت ترین چوب ها و مواد ساخته دست بشر – حتی برخی از فلزات نفوذ کنند. سر و ساق آنها به اندازه کافی بادوام است تا در هنگام استفاده از مته برقی یا گشتاور بالایی را تحمل کند و می تواند در برابر فشارهایی که ممکن است مبلمان یا قطعات کابینت به آن وارد می‌کند،مقاومت کند. این پیچ‌ها به نام پیچ چندمنظوره معمولا شناخته می‌شوند.

پیچ مناسب برای کار با چوب

نوع سر پیچ

صرف نظر از جنس، اندازه یا طول پیچ، شکل سر آن تأثیر بسزایی در نحوه عملکرد آن در هر کاربرد خاص دارد. طرح های سر را می توان به دو گروه تقسیم کرد: آنهایی که با سطح کار همسطح می شوند و آنهایی که از سطح بیرون می‌مانند. پیچ‌های سنتی با سر تخت و گرد شکل و ظاهری تمیز و زیبا به پروژه‌ها می‌دهند.

هنگام خرید پیچ مخصوص چوب برای پروژه خود، به خاطر داشته باشید که باید سر پیچ را با سایز و نوع مته مناسب هماهنگ کنید. خوشبختانه، مجموعه‌های مته‌ها دارای چندین سرمته هستند که تقریباً با هر اندازه استاندارد سر پیچ و پیکربندی و طراحی مطابقت دارند. سایر انواع رایج سرمته عبارتند از:

شکاف دار: این نوع بسیار رایج دارای یک خط مستقیم از وسط سر پیچ است و اغلب پیچ گوشتی های دستی به این شکل هستند.

شش وجهی: پیچ های شش ضلعی که به دلیل شکل شش وجهی آن نامگذاری شده اند، می توانند یکی از دو نوع سر داشته باشند: یک سر شش گوش خارجی که برای حرکت به آچار یا سوکت نیاز دارد، یا یک سر شش گوش داخلی که به آچار آلن نیاز دارد.

پیچ‌های Torx یا سرستاره‌ای: دارای شکل ستاره داخلی هستند که نیاز به استفاده از یک درایور یا بیت درایو مشابه ستاره دارد.

مربعی: دارای یک مربع داخلی است و به یک مته مربعی با همان اندازه نیاز دارد.

علاوه بر انواع سر، یکی دیگر از ویژگی هایی که پیچ ها را متمایز می‌کند، همسطح با چوب باشد یا غیر همسطح بودن آنها است. انتخاب مناسب برای شما بستگی به نوع پروژه ای دارد که انجام می دهید و اینکه آیا می خواهید سر پیچ زیر سطح موردنظر قرار گیرد یا خیر.

اندازه های استاندارد پیچ

اندازه پیچ های استاندارد با قطر شفت پیچ تعیین می شود و اکثر اندازه های پیچ در طول های متعدد موجود هستند. موارد زیر در میان رایج ترین اندازه های استاندارد پیچ هستند:

پیچ شماره 4: این پیچ های کوچک فقط 7.64 اینچ قطر دارند و در طول های مختلف از ⅜ اینچ تا ¾ اینچ در دسترس هستند. آنها برای چیزهایی مانند صنایع دستی کوچک و لولاهای سبک استفاده می شوند.

پیچ شماره 6: همچنین یک پیچ سبک  است که 9.64 اینچ قطر دارد و معمولاً در طول ½ اینچ تا  1.5 اینچ موجود است. این برای صنایع دستی و مبلمان کودکان مناسب است.

پیچ شماره 8: یک پیچ همه کاره و عالی است که 5.32 اینچ قطر دارد. شماره 8 را می توان در طول های مختلف از 5/8 اینچ تا 3 اینچ خریداری کرد. برای ساخت و سازهای سبک مانند کابینت سازی مناسب است.یکی از سایزهای رایج پیچ مخصوص چوب است

پیچ شماره 10: قطر این پیچ 3.16 اینچ است و معمولاً در طول های 3.4 اینچ تا 4 اینچ یافت می شود. این پیچ برای مقاصد عمومی ساختمانی مانند ساختمان سازی و ساخت انباری استفاده می شود.

پیچ شماره 12: برای استفاده های سنگین طراحی شده است. این پیچ 7.32 اینچ قطر دارد. طول آنها از ¾ اینچ تا حدود 6 اینچ متغیر است.

انواع رایج پیچ مخصوص چوب

انواع پیچ ها چگونه طبقه بندی می شوند؟ نوع پیچیکه در فروشگاه و ابزار فروشی درخواست می کنید. معمولاً به موادی بستگی دارد که قرار است پیچ را به آن ببندید. در زیر تعدادی از رایج ترین انواع پیچ های مورد استفاده در پروژه های ساخت و بازسازی منزل آورده شده است:

انواع رایج پیچ مخصوص چوب

پیچ چوب

پیچ‌های چوبی دارای رزوه‌های درشتی هستند که چوب را تا قسمت بالای ساقه پیچ، درست زیر سر، جایی که اغلب صاف است، محکم می‌گیرند. این طراحی باعث می شود تا هنگام اتصال چوب به چوب، اتصالات محکم تری ایجاد شود.

به همین دلیل، پیچ های چوب را گاهی “پیچ ساختمانی” نیز می نامند. همانطور که می‌دانید این پیچ تقریباً چوب را به عمق کامل سوراخ می‌کند، قسمت صاف بالای ساقه آزادانه می چرخد تا سر را به عمق تخته وارد نکند. در همین حین، نوک رزوه دار پیچ به تکه چوب پایینی می خورد و دو تخته را به خوبی به هم نزدیک می‌کند. سر مخروطی یک پیچ چوبی به آن اجازه می دهد که همسطح یا کمی زیر سطح چوب قرار گیرد.

هنگام انتخاب پیچ برای ساخت سازه چوبی طولی را انتخاب کنید که به نوک پیچ اجازه دهد تا حدود 3/2 ضخامت آن به تخته پایینی نفوذ کند.

رایج ترین اندازه پیچ چوبی شماره 8 است (تقریباً 5.32 اینچ قطر دارد)، اما همانطور که قبلاً گفتیم بهترین اندازه پیچ برای شما به پروژه یا کاری که دنبال می کنید بستگی دارد. به عنوان مثال، پیچ های پایانی برای چسباندن تزئینات و قالب گیری طراحی شده اند و بنابراین دارای سرهای کوچک تری نسبت به پیچ های چوبی استاندارد هستند.

پیچ های چوبی به دو صورت تولید می شوند هم برای فضای داخلی و هم بیرونی، مورد دوم اغلب گالوانیزه یا با روی پوشش داده می شوند تا در برابر زنگ زدگی مقاومت کنند.

به طور سنتی، قرار دادن و سفت کردن آن نیاز به یک سوراخ از پیش دارد اما پیچ‌هایی که به‌عنوان خودرزوه شناخته می‌شوند، دارای نوک تیز هستند که عملکرد مته‌کاری را خود انجام می‌دهند، و نیازی به پیش دریل نیست.

بهترین برای: برای اتصال چوب به چوب، اتصال قالب و ساخت قفسه کتاب  و … استفاده کنید.

پیچ چوب

پیچ درای وال

این نوع پیچ فقط برای نصب پانل های دیواری و سقف مانند کناف در نظر گرفته شده است و طول آن از 1 اینچ تا 3 اینچ است. سر پیچ درای وال طوری طراحی شده است که کمی در سطح پانل دیوار خشک بدون پاره شدن پوشش محافظ کاغذ پانل فرو رود. در اینجا نیازی به پیش حفاری و سوراخ نیست. هنگامی که این پیچ‌های خودکار به گل میخ‌ها یا تیرچه‌های چوبی می‌رسند، مستقیماً داخل می‌شوند. این پیچ‌های استاندارد کاملا برای نصب پانل‌های کناف روی قاب‌های چوبی مناسب هستند.

بهترین برای: استفاده در نصب کناف

پیچ درای وال

پیچ‌های بنایی

اولین چیزی که در پیچ‌های بنایی متوجه می‌شوید این است که سر آن‌ها تیز نیست. پیچ‌های بنایی خودشان روی سطح سوراخ ایجاد نمی‌کنند و باید قبل از نصب پیچ با دریل روی سطح سوراخ ایجاد کنید. بعضی از پیچ‌های بنایی دارای سر چهارسو هستند و بعضی دارای سر شش گوش که برای نصب به مته یا ابزار شش گوش نیاز دارید.

بهترین برای: برای اتصال چوب یا فلز به بتن، مانند اتصال صفحات کف چوبی به پایه بتنی یا به کف زیرزمین

پیچ بنایی مخصوص چوب

پیچ کف پوش و پارکت

این پیچ که برای چسباندن کف‌پوش‌ها به سیستم ستون‌بندی کف‌پوش‌ها به کار می‌رود طوری طراحی‌ شده‌ که هنگام نصب سر آن‌ هم‌تراز با سطح کف‌پوش قرار بگیرد. این پیچ‌های خارجی دارای دنده‌های درشتی بوده و قسمت بالای بدنه آن‌ها صاف و در مقابل فرسودگی و زنگ‌زدگی مقاوم هستند. اگر تصمیم دارید کف‌پوش‌های چوبی فشاری نصب کنید از پیچ‌های کف‌پوش محافظت شده و روکش دار استفاده کنید. طول این پیچ‌ها از  5.8 تا 4 اینچ متفاوت است. بیشتر این پیچ‌ها خودکار و دارای سر چهارسو و ستاره‌ای هستند.

پیچ کف پوش و پارکت

پیچ MDF

پیچ‌های MDF در اغلب خانه‌ها در ساخت برخی از قفسه های کتاب و قفسه های کابینت و کانتر به کاربرده شده‌اند. ورقه‌های ام دی اف سخت‌تر از چوب هستند و به سختی می‌توان با پیچ‌های معمولی بدون ایجاد ترک روی آن‌ها کار کرد. بنابراین دو راه در پیش رو داریم: یا قبل از نصب پیچ معمولی روی ام دی اف سوراخ ایجاد کنیم یا از پیچ‌های ام دی اف خودکار استفاده کنیم. سر پیچ‌های MDF از نوع ستاره‌ای است و طوری طراحی شده که شکافی بر روی MDF ایجاد نکند.

پیچ MDF

پیچ های ورق فلزی

این پیچ ها برای اتصال ورق فلز به ورق فلز، چوب یا مواد دیگر طراحی شده اند، این پیچ ها دارای نوک های تیز و رزوه هایی هستند که برای نفوذ به فلز طراحی شده اند. آنها اغلب از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند، اگرچه برخی از آنها روکش روی هستند.

پیچ شش ضلعی

 این پیچ دارای سر شش ضلعی است و برای سفت کردن مهره شش گوش در انتهای دیگر که به آن پخ می گویند، به آچار یا سوکت نیاز است. پیچ های شش گوش برای استفاده در مواد مختلف از جمله چوب، پلاستیک و فلز ساخته می شوند.

انکر بولت

 معمولاً برای محکم کردن صفحات چوبی روی بتن استفاده می شود، انکر بولت ها در بالای دیوارهای بتنی در حالی که بتن هنوز خیس است وارد می شوند. پس از سخت شدن بتن، سوراخ هایی در صفحات آستانه چوبی ایجاد می شود تا با پیکربندی پیچ ها مطابقت داشته باشد و سپس از مهره ها برای محکم کردن صفحات به بالای دیوار بتنی استفاده می شود.

پیچ کالسکه

 اغلب برای اتصال فلز به چوب استفاده می شود، پیچ کالسکه دارای سر گنبدی صافی است که از شل شدن پیچ از سمت سر جلوگیری می کند. یک مهره در انتهای پخ برای سفت کردن پیچ در جای خود استفاده می شود.

پیچ ضامن

 این پیچ کاربرد خاصی دارد قدرت نگه‌داری یک بست را که در دیوار توخالی قرار داده شده است را افزایش می‌دهد. یک پیچ ضامن دارای بال است، و هنگامی که به دیوار خشک وارد می شود، بال ها در مقابل قسمت داخلی پانل جمع می شوند که قدرت نگه داشتن بیشتری را ارائه می دهد.

برای مشاوره و خرید پیچ و مهره با ما تماس بگیرید.

منبع: bobvila.com