پیچ تنظیم یا پیچ مغزی چیست ؟

زمانی که از اتصالات استفاده می‌کنید ممکن است با برخی از آن‌ها برخورد کنید که ممکن است با آن‌ها آشنایی چندانی نداشته باشید. با این حال تنها به این دلیل که استفاده های آن ها بسیار خاص است، به این معنا نیست که شما نباید چیزی در مورد آن‌ها بدانید.
اگر در یک صنعت باشید که در آن از تعداد زیادی اتصالات استفاده می‌کنید ایده خوبی است که چیزی در مورد برخی از این اتصالات خاص بدانید، زیرا ممکن است متوجه شوید که شما به آن‌ها نیاز دارید تا کیفیت محصولات خود را بهبود بخشید. یکی از این اتصالات، پیچ تنظیم یا آنطور که در کشور ما معروف است پیچ مغزی می باشد.

پیچ تنظیم

پیچ تنظیم

پیچ تنظیم به‌طور خلاصه به عنوان نوعی از پیچ تعریف می‌شود که برای متصل کردن ایمنِ یک شی در یک شی دیگر طراحی شده‌ است. برای مثال فولیِ کولر را در نظر بگیرید. اگر فولی کولر را دیده باشید، حتما به نحوه اتصالش به شفت موتور دقت کرده اید. فولی به وسیله یک پیچ تنظیم به شفت متصل شده است. این پیچ در مواردی به کار می رود که ما نمی خواهیم هیچ زائده ای درون کار وجود داشته باشد، به همین خاطر مجبوریم از پیچ هایی استفاده کنیم که فاقد سر هستند و به طور کامل در دل کار قرار می گیرند.

در واقع مهمترین ویژگی این نوع پیچ،  فاقد سر بودن آن است. این گونه بست‌ها که همچنین به عنوان اتصالات کور و یا همانطور که گفتیم مغزی نیز شناخته می‌شوند معمولا به طور کامل در دل کار قرار می گیرند و هیچ گونه زائده ای به کار اضافه نمی کنند. نحوه باز و بسته کردن این نوع پیچ به این صورت است که یا در قاعده یک سمت شفت خود دارای یک شیار برای باز و بسته شدن توسط پیچ گوشتی است، و یا یک سمت شفت آن دارای حفره 4گوش، شش گوش یا خورشیدی است که توسط آچارهای مخصوص مثل آچار الن یا آچار خورشیدی باز و بسته شود.

جنس پیچ تنظیم

پیچ‌های تنظیم را می‌توان از هر جنسی از جمله آلومینیوم، تیتانیوم و یا استیل ساخت. اما انتخاب جنس آن و همینطور در صورت نیاز، آبکاری و پوشش دهی آن کاملا بستگی به نوع پروژه و کار مورد نظر آن دارد. به طور کلی اما پیچ‌های تنظیم از فولاد آلیاژی ساخته می‌شوند. فولاد آلیاژی سخت‌تر از دیگر انواع اتصالات است و از این رو عمر و دوام طولانی تر و استحکام بیشتر دارد.

پیچ مغزی

شکل های مختلف پیچ مغزی

پیچ‌های تنظیم در اشکال مختلف در بازار موجود است که انتخاب هر کدام از آن ها نیز بستگی به نوع پروژه و عملکرد مورد نظر دارد. برخی از آن ها انتهای تخت دارند و انتهای برخی دیگر مخروطی شکل است. برخی از آن ها آچارخور هستند و برخی دیگر توسط پیچ گوشتی باز و بسته می شوند.

شما همواره می توانید برای انتخاب بهتری محصولات با همکاران ما در دویچ تماس بگیرید و انواع پیچ تنظیم یا پیچ  های مغزی موردنظرتان را نیز مانند دیگر اتصالات مورد استفاده تان، از ما بخواهید.

جستجوهای مرتبط:

اتصالات، اتصالات غیرجوشی، پیچ و مهره، انواع پیچ و مهره، پیچ شش گوش ، انواع مهره، واشر، استادبولت، انکربولت و رولبولت، فروش پیچ و مهره، خرید انواع پیچ و مهره، مطالب پیچ و مهره و اتصالات

منبع: http://www.melfast.com