زنگ زدگی چیست:

زنگ زدن عبارتی است که به اکسیداسیون آهن اطلاق می‌شود. اکسیداسیون آهن معمولاً از طریق واکنش با اکسیژن صورت می‌گیرد اما نوع‌های دیگری از زنگ زدن وجود دارد که حاصل واکنش آهن و کلر است که به آن زنگ سبز می‌گویند. زنگ آهن شامل هیدرات آهن (III) اکسیدوFe2O3·nH2O آهن (III) اکسید-هیدروکسید (FeO(OH), Fe(OH)3). با دادن زمان کافی تمام آهن به زنگ آهن تبدیل شده و فرو می‌ریزد.

از مهم‌ترین اکسیدهای آهن می‌توان به هماتیتfe2O3و مگنتیت که ترکیبی از هماتیت و آهن اکسید هست اشاره کرد که مگنتیت خواصیت مغناطیسی بیشتری دارد زنگ به خوردگی آهن و آلیاژهای آن اطلاق می‌شود و اگرچه اکسیداسیون برای فلزهای دیگر نیز رخ می‌دهد اما به عنوان زنگ شناخته نمی‌شود.

Devich-Rusted bolt

زنگ زدگی پیچ و مهره

زنگ زدگی یکی از مشکلات شایع فلزات، بویژه آهن است. فرق نمی کند که فلز در کجا و چه وسیله ای استفاده شده باشد. می تواند یک ماشین، موتور، کشتی، هواپیما، صندلی، پیچ  و مهره ، انواع اتصالات و … باشد. می تواند در هر صنعت یا سازه ای باشد. مانند: صنایع نیروگاهی، پالایشگاهی، نفت و گاز و پتروشیمی، در انواع فلنج ها یا لوله های دفنی و غیر دفنی، سازه های ساختمانی، و هر کجای دگیری که فلزاتی وجود دارند که در معرض زنگ زدگی هستند.

انواع پیچ و مهره و اتصالات دیگر به دلیل مصارف بسیار عموما دچار این مشکل می شوند. زنگ زدگی مشکلات بسیاری را می تواند برای قطعه یا سازه یا پیچ و مهره ایجاد کند. در پیچ و مهره زمانی که با سازه ای رو به رو هستیم که اگر از حالت اولیه خارج شود (یعنی اگر سازه متکی به همین اتصال باشد) باعث بروز خطر باشد حذف و زدودن زنگ زدگی از اتصال بسیار حائز اهمیت و فعالیت کلیدی محسوب می شود.

عموم مشکلاتی که زنگ زدگی پیچ و مهره ایجاد میکند:
 • تضعیف استقامت پیچ و مهره
 • تضعیف سطح بارپذیری پیچ و مهره
 • زبری و برندگی سطح فلز
 • لغزش و ارتعاش در محل اتصال
 • تغییر ساختار مولکولی و دانه بندی (در قسمت خورده شده)
 • از بین رفتن دنده ها
 • از بین رفتن اچارخوری پیچ و مهره
زنگ زدگی پیچ و مهره - لوله
روش های حذف و پاک کردن زنگ زدگی در پیچ و مهره و اتصالات

در اینجا به بررسی روش هایی خواهیم پرداخت که بوسیله آن می توانید با هزینه کم و یا در مواردی هزینه بالاتر زنگ زدگی  پیچ و مهره و اتصالات دیگر را پاک کنید.

 

 • اسپری و محلول های مخصوص پاک کردن زنگ زدگی
 • از بین بردن زنگ زدگی با سرکه
 • از بین بردن زنگ زدگی با نوشابه
 • از بین بردن زنگ زدگی با آبلیمو
 • جوش شیرین

 • برس فلزی

 • دریل و مته

 • بریدن با سنگ فرز

 • الکتریسیته

 • حرارت دادن

بسته به شرایطی که قطعه شما دارد می توانید از روش های مختلفی استفاده کنید.

– در بازار اسپری و محلول های مختلف از بین برنده زنگ زدگی وجود دارد که می توانید آن ها را تهیه کنید و با استفاده از دستورالعملی که روی آن ها درج شده است اقدام به پاک کردن زنگ زدگی کنید. توجه کنید که قبل از هر اقدامی نکات ایمنی را درنظر داشته باشید. دستکش مناسبی به دست کنید و حد الامکان از عینک ایمنی هم استفاده کنید. زیرا عموما سطح پیچ و مهره یا اتصالاتی که دچار زنگ زدگی شده اند بسیار زبر و برنده است.

زنگ زدگی پیچ و مهره - محلول

– جهت استفاده از محلول های دم دستی مانند سرکه، نوشابه یا آبلیمو بهتر است بازهم بسته به نوع شرایطی که در آن قرار دارید پیچ و مهره را یا درون ظرفی پر از محلول مورد نظر قرار دهید (زمانی که پیچ و مهره و اتصالات باز هستند) و یا برای مثال یک بطری اسپری (آب پاش، ظرف اسپری چند منظوره) تهیه کنید و محلول سرکه را در آن بریزید و بر روی محل مورد نظر اسپری کنید. همزمان با اینکار می توانید از برس فلزی هم استفاده کنید.

زنگ زدگی پیچ و مهره - سرکه
زنگ زدگی پیچ و مهره - برس

– برای استفاده از جوش شیرین می توانید آن را با کمی آب و یا همان مواد دیگر مانند آبلیمو ترکیب کنید و خمیر ایجاد کنید و بر روی مسواک بریزید. و بعد با مسواک محل مورد نظر را مسواک کنید.

زنگ زدگی پیچ و مهره - جوش شیرین

– در شرایط خاصی که زنگ زدگی بسیار پیشرفت کرده است و پیچ و مهره یا اتصالات درگیر به سادگی باز نمی شوند می توانید ابتدا قسمت گل پیچ (برای پیچ های با سر – پیچ شش گوش ) و قسمت مهره براس استاد بولت رو به وسیله سنگ فرز برش دهید و سپس با استفاده از دریل و مته به سایز مناسب، پیچ را از آن خارج کنید.

به یاد داشته باشید که ابتدا دریل را در حالت چپ گرد قرار دهید و اقدام به باز کردن کنید و اگر اینکار انجام نشد سعی کنید کمی آن را سوراخ کنید و بعد مجددا امتحان کنید. این کار کاملا به شرایط بستگی دارد و می توانید با ضربه زدن هم آن را امتحان کنید.

devichco.com; bolts anad nust; stud bolts; پیچ و مهره و اتصالات هوشمند ; پيچ و مهره; انواع پيچ و مهره; خريد پيچ و مهره; فروش پيچ و مهره; خريد انواع پيچ و مهره; فروش انواع پيچ و مهره; پیچ و مهره; استادبولت (استدبولت); واشر; پیچ خشکه; پیچ استیل; پیچ اتاقی; پیچ آهنی; پیچ متری; پیچ گالوانیزه گرم; پیچ شش گوش; پیچ گرید۱; پیچ گرید 5.6; مهره آهنی; مهره کاسه نمدی; مهره سر بسته; استاد بولت گرید B7; B7M; L7; L7M; B8; B8M و B16 و مهره های گرید 2H; 2HM; Gr4; Gr8; Gr8M - انواع اتصالات; washer- keys - bolts and nuts - fasteners - stud bolt; فروشگاه پيچ و مهره; واشر; خريد واشر; انواع واشر; رولبولت; رول بولت ريا; گريد پيچ و مهره; استاندارد پيچ و مهره; استادبولت; استاد بولت; استاندارد ASTM; استاندارد DIN

–  الکتریسیته یکی از مواردی است که می تواند در بسیاری موارد مورد استفاده قرار بگیرد. برای اینکار شما به این موارد احتیاج دارید: ظرف مناسب برای قراردادن قطعه، آب برای غرق کردن قطعه داخل آن، جوش شیرین، باتری ماشین، و سیم گیره دار

قطعه را داخل ظرف پر از محلول آب و جوش شیری قراردهید، سیم ها را به دو طرف آن وصل کنید. و سر دیگر سیم ها را به نول و فاز باتری وصل کنید. حدود یک ساعت تا سه ساعت صبر کنید تا زنگ زدگی از روی قطعه ریزش کند.

روش های جلوگیر ی از زنگ زدن پیچ و مهره و اتصالات

بهترین راه همیشه پیشگری از اتفاقات است. جهت انتخاب بهترین پیچ و مهره برای محیط های خورنده به این مقاله مراجعه کنید. بر همین منظور روش هایی جهت جلوگیری از زنگ زدگی پیچ و مهره و اتصالات آن پیشنهاد می شود.

با استفاده از فرآیند مناسب و جنس پوشش مناسب می توان از زنگ زدگی جلوگیری کرد. مانند: گالوانیزه کردن( آبکاری یا پوشش فلزی برای پیچ و مهره )، رنگ ضد زنگ ، روکش پلاستیکی و انواع پوشش های محافظتی دیگر. روش دیگر محافظت و تمیزکاری مناسب و دوره ای قطعه است که می تواند در فرآیند زنگ زدگی تاخیر زمانی مناسبی ایجاد نماید برای مثال برای استفاده از پیچ و مهره در شرایط خاص که بیشترین ارتباط با رطوبت هوا و آب وجود دارد از نوع خاصی از پوشش برای اتصالات استفاده می‌شود که در مطلبی به طور اختصاصی در مطلبی به نام پیچ و مهره در صنعت دریایی و کشتی سازی آن را بررسی کرده‌ایم. 

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد.

جستجوی پیچ و مهره