هر چیزی که باید درباره پیچ و مهره بدانید

اجزای ماشین آلات – و همه دستگاه ها و تجهیزات مونتاژ شده از چندین ناحیه – توسط اتصال دهنده ها و بست ها در کنار هم قرار می گیرند. تنها راه دیگر برای اتصال این نواحی، جوشکاری یا استفاده از چسب های مخصوص است که هر دو روش به طور کلی گران تر هستند و جداسازی قطعات به سختی انجام می شود. تولیدکنندگان با استفاده از این روش، می توانند صدها هزار اتصال دهنده استاندارد را انتخاب کنند (بدون ذکر میلیون ها نوع تخصصی). مواد اتصال دهنده ها از فلز تا پلاستیک و سرامیک گرفته تا آلیاژهای خاص را شامل می شود که همه آنها را می توان در  اندازه و طرح های بی پایان ساخت.
بحث مفصل در مورد اتصال دهنده ها (کمتر از چند میلیون کلمه) فقط می تواند انواع معمول و روزمره را که مکانیک ها و علاقه مندان با آن روبرو هستند، پوشش دهد. تا کنون، متداول ترین اتصال دهنده از نوع رزوه ای است و متداول ترین رزوه‌ای ها پیچ و مهره و استاد بولت است.
پیچ و مهره ها از نظر فنی به عنوان اتصال دهنده های پیچ دار توصیف می شوند که برای تعبیه و اتصال از طریق یک سوراخ در قطعات مونتاژ شده طراحی شده اند. پیچ و مهره معمولی با چرخاندن پیچ و مهره جفت، محکم شده و یا آزاد می شوند.

انواع پیچ و مهره

نامگذاری پیچ و مهره ها تا حدی گیج کننده است، اما ما لیست متداول ترین مواردی را که احتمالاً هنگام کار با اتومبیل با آنها روبرو خواهید شد را برایتان معرفی کردیم.

پیچ های اجاق (Stove Bolts)

پیچ و مهره های اجاق بسیار رایج هستند و به دلیل کاری که انجام میدهند، مونتاژ اجاق های چدنی نامگذاری شده اند.پیچ های اجاق در قطرهای 5/32 تا 1/2 اینچ و طول از 3/8 تا 6 اینچ در دسترس هستند و دارای سرهای شکاف دار برای پیچ گوشتی ها (برخی از نسخه های جدید تر می توانند دارای سر فیلیپس باشند) هستند. سر این نوع پیچ ها به صورت گرد (نیم کره) ، تخت (از بالا صاف ، به صورت مخروطی پیچ دار) یا تابه‌ای (سر پهن و گرد) موجود هستند.
هر آنچه باید راجب پیچ و مهره بردانیم

پیچ های باربری (Carriage Bolts)

پیچ باربری، دسته ای از پیچ و مهره است که به طور کلی دارای سرهای گرد و گردن های مربعی شکل است. این پیچ ها معمولاً در سوراخهای مربع شکل قرار می گیرند و بدین ترتیب خود را در محل مورد نظر قفل می کنند تا بتوان مهره ای را محکم و بدون چرخاندن پیچ، پیچ داد. گاهی اوقات پیچ و مهره های باربری به جای گردن مربع دارای گردن دنده‌ای هستند.
انواع اتصالات
پیچ و مهره های استپ، همان پیچ های باربری‌ای هستند که با سرهای بززرگ شده طراحی شده‌اند که تا گردن مربع “پایین می آیند”. سرهای فلنج دار بارها را در یک سطح بسیار بزرگ پخش می کنند.
انواع اتصالات

پیچ و مهره های مفصلی (Joint Bolts)

پیچ و مهره های مفصلی در نوک مخروطی هستند تا به عنوان دستگاه “خود تراز” عمل کنند تا خود را در یک مهره اسیر قرار داده و مستقیماً نخ را شروع کنند. آنها در بسیاری از مناطق در اتومبیل یافت می شوند.
انواع اتصالات

پیچ و مهره های T-Head

پیچ و مهره های T-Head به جای سرهای هگز یا مربع معمول، با سر T شکل ساخته می شوند. از آنها در شرایطی استفاده می شود که راه ساده ای برای قرار دادن آچار بر روی سر وجود ندارد. در بلوک های موتور اغلب از این پیچ و مهره ها استفاده می کنند.
انواع اتصالات

پیچ و مهره های Countersunk

پیچ و مهره های Countersunk دارای سرهایی هستند که از بالا صاف و به صورت مخروطی بر روی شافت قرار دارند. آنها معمولاً دارای سوکت های شش گوش (آلن) هستند اما گاهی اوقات دارای سوکت های بزرگ فیلیپس نیز هستند. از آنها در مواردی استفاده می شود که جایی برای بیرون زدگی سر وجود نداشته باشد.
انواع اتصالات

واشرها

پیچ و مهره ها بدون واشر چه شرایطی خواهند داشت؟ سست! اکثر اتصال دهنده ها در جاهایی که تغییرات لرزش و دما اتفاق می افتد نصب می شوند. با گذشت زمان ، حرکت مکانیکی باعث عقب و شل شدن اتصال دهنده ها می شود، بنابراین واشرها طراحی شدند تا از این اتفاقات جلوگیری کنند.
وظیفه اصلی واشر بوجود آوردن سطحی بین سر پیچ و مهره‌ایست که باری را تحمل می‌کنند. واشرهای تخت بسیار خوب این کار را انجام می دهند و بارها را پراکنده می کنند ، اما به طور معمول به محکم نگه داشتن بست و اتصال دهنده کمک نمی کنند.
واشر قفل برای جلوگیری از شل شدن اتصال دهنده ها طراحی شده است. این واشهرها به اشکال مختلفی وجود دارند که دو تا از رایج ترین آنها واشر حلقه ای اسپلیت (مارپیچ) و واشر دندانه دار هستند. واشرهای اسپلیت مانند فنرهای مارپیچ عمل می کنند. وقتی پیچ به اندازه کافی محکم می شود، انتهای واشر تحت فشار جمع می شوند و در برابر حرکات پیچ و مهره مقاومت می کنند و درجه خاصی از اصطکاک را ایجاد می کنند که باید پیچ را از بین ببرد. واشرهای دندانه دار بسیار خوب کار می کنند زیرا بسیاری از دندانهای آنها به سطحی برخورد می کند که سر یا مهره آن را تحمل می کند و اصطکاک زیادی ایجاد می کند. آنها به فرم های خارجی ، داخلی و داخلی-خارجی وجود دارند.

منبع: 

http://www.secondchancegarage.com/

پیچ چشمی چه کاربردهایی دارد؟