مهره و واشر ارکان مهم اتصالات هستند

پیچ ها مهمترین ارکان یک اتصال هستند، اما معمولا به تنهایی کافی نیستند. برخی مردم به اشتباه فکر می کنند می توانند که تنها با انتخاب پیچ مناسب، اتصال محکمی برقرار کنند، اما در واقع اینطور نیست. در بسیاری از موارد ما نیاز داریم تا برای برقراری اتصال صحیح و اصولی از قطعاتی مانند مهره و واشر نیز استفاده کنیم. در ادامه برخی از انواع مهره و واشر که بسیار پرکاربرد هستند را معرفی می نماییم:

واشر تخت

واشر تخترایج ترین واشر ، واشر تخت می باشد. واشرهای تخت در قطر و ضخامت متفاوت هستند، بنابراین هنگام سفارش آنها باید مشخصات دقیق اتصال پیچ و مهره را بدانید. اگر شما واشر را از یک فروشگاه قابل اعتماد مانند دویچ خریداری کنید، می توانید آنهایی را که کاملا متناسب با مشخصات شما هستند دریافت کنید.

واشر فنری (قفلی)

واشر فنریواشر قفلی ها در ایران چندان رایج نیستند، هرچند که استفاده از آن ها گاهی ضروری به نظر می رسد. همانطور که از نام آن پیداست، واشر های قفلی طراحی شده اند تا پیچ و مهره را در محل اتصال به نوعی قفل نمایند. در واقع شکل فنر مانند این واشر باعث ایجاد فشار بر روی پیچ و مهره می شود و امکان لغزیدن آن را به حداقل می رساند.

علاوه بر واشر، چند نوع مهره وجود دارد که باید با آن ها نیز آشنا شوید:

مهره شش گوش

مهره شش گوشمهره شش گوش، مهره ای شش ضلعی است که از نظر شکل مانند سر معروفترین نوع پیچ، یعنی پیچ شش گوش است. این مهره جزو پرکاربردترین مهره های بازار فروش پیچ و مهره است و به دلیل تقاضای زیاد و تولید انبوه، قیمت تمام شده آن پایین است و نسبت به سایر مهره ها با قیمت کمتری در بازار به فروش می رسد.

 

مهره چاکدار (قفلی)

مهره چاکدارمهره چاکدار از نظر شکلطراحی شبیه مهره شش گوش است و تنها فرق آن با مهره شش گوش، همانطور که از اسمش پیداست، چاک هایی است که به منظور درگیرشدن با خارهای محل اتصال و در نتیجه محکم شدن اتصال بر روی آن وجود دارد. بنابراین این نوع مهره برای استفاده در مواردی مناسب است که محل اتصال دارای لرزش است و امکان باز شدن پیچ و مهره در آن وجود دارد.

مهره خروسکی

مهره خروسکیاین یکی دیگر از انواع رایج مهره هاست که به دلیل عدم نیاز به آچار و ابزاری خاص برای باز و بست آن بسیار محبوب است. با توجه به ماهیت طراحی، مهره خروسکی به آسانی می تواند توسط دست بچرخد و باز و بست شود. اما هر چند که این یک امتیاز به حساب می آید، اما در هر جایی کاربرد ندارد. چرا که بسته شدن تنها با قدرت دست باعث می شود که این نوع مهره اتصال چندان محکمی به حساب نیاید و به درد کارهای سنگین نخورد.

همانطور که می دانید انواع مختلفی از مهره و واشر وجود دارد که هر کدام برای استفاده در محیط خاص طراحی شده اند. با داشتن دانش مختصر در مورد آنها و نحوه کار شان می توانید انتخاب کنید که کدام یک برای چه پروژه ای مناسب است.

جستجوهای مرتبط:

اتصالات، اتصالات غیرجوشی، پیچ و مهره، انواع پیچ و مهره، پیچ شش گوش ، انواع مهره، واشر، استادبولت، انکربولت و رولبولت، فروش پیچ و مهره، خرید انواع پیچ و مهره، مطالب پیچ و مهره و اتصالات

منبع: http://www.melfast.com