مقایسه پیچ و مهره داکرومات و استیل

مقایسه انواع پیچ و مهره ها حول دو موضوع مقاومت در برابر اکسیداسیون و استحکام کششی می چرخد مهره ها و پیچ و مهره های دی کرومات و فولاد نیز بر اساس اصل های خاصی مقایسه می شوند با این حال بد نیست بدانید تفاوت اصلی و مهم این دو مدل به روش نصب آن ها برمی گردد پیچ های استیل از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند اما مدل داکرومات فولادی است و در روش داکرومات که لایه پیچی در نظر گرفته می شود مقدار مشخصی نیکل و روی دارد. بسیار مهم است که این پوشش به صورت یک لایه روی پیچ و مهره ها قرار گیرد و مدل داکرومات آن بدون روکش باقی بماند، اما این پوشش بخشی از سازه است بنابراین ضخیم تر از روکش است. مهره فولادی تماما از فولاد ساخته شده و ساختاری پیچیده دارد.

مقایسه پیچ و مهره استیل و داکرومات

ویژگی های پیچ استیل

در بازار امروز، کیفیت پیچ هایی که خریداری می کنید بسیار مهم است. به طور کلی، پیچ ها از سیم فولادی با کربن کم تا متوسط ساخته می شوند، اما همیشه اینطور نیست. در برخی موارد می توان از فلزات دیگری مانند برنج، فولاد، فولاد ضد زنگ و آلیاژ آلومینیوم استفاده کرد. انتخاب پیچ فلزی نامناسب برای کار فقط منجر به ترک خوردگی، شکافتن بست می شود. بهتر است قبل از شروع به کار بدانید کدام پیچ فلزی برای کار بست مناسب است. اگر یک روکش روی پیچ اعمال شود، مهم است اطمینان حاصل شود که با فلز پیچ با موادی که می خواهد بر روی آن بسته شود، سازگار است. پیچ‌های فولادی اغلب با کادمیوم، نیکل، کروم یا روی پوشش داده می‌شوند که همگی محافظت بیشتری برای پیچ ایجاد می‌کنند.

پیچ های فولادی معمولاً به صورت ساده یا با عملیات سطحی مانند گالوانیزه، آبکاری کروم یا روکش روی در دسترس هستند. 4 گرید پیچ فولادی اصلی در بازار وجود دارد که عبارتند از گریدهای 2، 5، 8 و فولاد آلیاژی. برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی، درجه 2، 5 و 8 اغلب با روی پوشش داده می شود و در نتیجه رنگ آن آبی یا زرد به نظر می رسد.

پیچ های برنجی عمدتاً از آلیاژهای مس و روی تشکیل شده اند. برنج به عنوان یک ماده در برابر خوردگی بسیار مقاوم است و همچنین رسانای خوبی برای الکتریسیته است. متأسفانه پیچ های برنجی در مقایسه با سایر بست ها بسیار نرم هستند. به این ترتیب، آنها بیشتر یک پیچ زیبایی شناختی هستند تا یک اتصال دهنده واقعی.

پیچ های استیل سبک وزن و مقاوم در برابر خوردگی هستند که آنها را به یک انتخاب محبوب تبدیل می کند. در صورت خراشیدگی و سوراخ شدن پیچ در حین نصب، مقاومت در برابر خوردگی خود را از دست نمی دهد. برای افزایش استحکام و نقطه ذوب، پیچ های استیل اغلب عناصر دیگری مانند سیلیکون، آهن، منیزیم، روی، مس و غیره به آن اضافه می کنند.

ویژگی پیچ داکرومات

پیچ و مهره داکرومات در واقع نسل جدیدی از پیچ و مهره ها هستند که کاربرد بیشتری دارند و در برابر اکسیداسیون و خوردگی مقاوم هستند. پوشش داکرومات کاربردهای زیادی در صنایع مختلف به همراه داشته است مانند پیچ و مهره‌های صنایع کشتی سازی. مقاومت حرارتی، خوردگی گالوانیکی و سازگاری با لایه های انواع مهره ها از ویژگی های مهم این لایه نسبت به سایر لایه ها می باشد. داکرومات در واقع یک علامت تجاری و نام تجاری برای پردازش ورق فلز بر اساس فناوری های روز است. اما پیچ و مهره داکرومات حاصل فرآیند صفحه معدنی است که بر اساس استانداردهای زیست محیطی برای کاهش آسیب های زیست محیطی روش های دیگر انجام می شود.

این پوشش از ترکیب روی و آلومینیوم در محلول کرومات تشکیل شده است. از نتایج این پوشش می توان به خاصیت چسبندگی بالا، مقاومت در برابر خوردگی، خوردگی و حرارت با ضریب اصطکاک پایین اشاره کرد که باعث شکنندگی و ترک هیدروژنی نمی شود. ذرات روی و آلومینیوم (با درصد کمتر) سطح پیچ یا مهره را می پوشانند و بلافاصله خشک می شوند. پس از خروج از صفحه، معمولاً آنها را سانتریفیوژ می کنند تا ذرات اضافی از سطح آنها حذف شود.

پوشش پیچ و مهره داکرومات مناسب ترین روش آبکاری و استاندارد رفع معایب گالوانیزه گرم و ایجاد استحکام برتر می باشد. این فرآیند در واقع یک فرآیند مبتنی بر آب است که به موجب آن پیچ‌ها و مهره‌ها در محلول آبی متشکل از ذرات ریز کرومات، آلومینیوم و روی قرار می‌گیرند. این محلول و یک حلال مخصوص را به دمای حداکثر 100 درجه سانتیگراد رسانده تا این ذرات یک لایه پوششی بر روی آنها تشکیل دهند.

سپس برای تثبیت لایه پوششی پیچ ها و مهره های دو رنگ، آنها را در فر با دمای 300 درجه سانتیگراد قرار می دهند. این باعث می شود که لایه روی و آلومینیوم روی آنها کاملا پخته شود. همچنین برای افزایش مقاومت در برابر سایش و حرارت، کل فرآیند دوباره تکرار می شود. این یک لایه نقره ای بسیار چسبناک، مقاوم در برابر رطوبت، گرما و خوردگی با ضریب اصطکاک کم ایجاد می کند.

مقاومت کششی پیچ و مهره استیل و داکرومات چه تفاوتی باهم دارند؟

مقاومت و کشش انواع پیچ و مهره بسته به ماده اولیه مورد استفاده در ساخت متفاوت است. در پاسخ به این سوال که پیچ و مهره های فولادی دوام بیشتری دارند یا داکرومات شده؟ نمی توان پاسخی صریح داد. فولادها از دو گرید متفاوت ساخته می شوند و هر کدام علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی، استحکام متفاوتی نیز دارند. پیچ های دی کروم نیز بسته به برند موردنظر می توانند اندازه های متفاوتی داشته باشند. مانند سایر انواع پیچ داکرومات درجه 12.9، که بلندتر از داکرومات درجه 8.6 است. به همین دلیل، مقایسه این دو بر اساس قدرت آنها غیرممکن است; اما در همین شرایط استحکام کششی دی کرومات بیشتر از مدل فولادی است که دلیل آن وجود آهن، نیکل و روی در ساختار فیزیکی آن است.

پس از بررسی استحکام کششی کل و رسیدن به نتیجه مطلوب، نکته مهم مقاومت پیچ در شرایط آب و هوایی بد است. مقایسه داکرومات و فولاد از نظر خوردگی مستلزم مطالعه ساختار هر یک از این مدل ها است. مهره های دی کروم دارای یک پوشش مقاوم هستند که روی فلز آهنی پوشانده شده است. بنابراین مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی در اثر رطوبت و مواد شیمیایی دارد. در میان انواع مختلف، پیچ و مهره های فولادی مقاومت خوبی در رطوبت دارند.

اما در مقایسه این دو عملاً مشاهده می شود که مقاومت نوع بی کرومات 5 برابر بیشتر از مدل فولادی است. پیچ و مهره های گالوانیزه سرد و گرم در رتبه های بعدی قرار دارند. بنابراین، اگر بخواهیم این محصولات را از نظر مقاومت در برابر خوردگی با هم مقایسه کنیم، جایگاه اول به پیچ های داکرومات، دوم به فولاد و سپس به انواع دیگر اختصاص دارد. اما نکته ای که در این زمینه باید به آن توجه کرد این است که پیچ های داکرومات قیمت بیشتری نسبت به فولاد دارند. بنابراین زمانی از انواع پیچ داکرومات استفاده می شود که دوام پیچ بسیار مهم باشد و خرید پیچ داکرومات به صرفه باشد. به عبارت دیگر نوع دی کرومات فقط در صنایع پیچیده و سنگین کاربرد دارد.

مقاومت این دو پیچ و مهره از نظر اکسید شدن

مقایسه پیچ و مهره داکرومات و فولاد از نظر دو فاکتور مقاومت کششی و مقاومت در برابر اکسیداسیون و خوردگی انجام می شود. در این مقاله به مقایسه پیچ و مهره داکرومات و فولاد می پردازیم. پیچ ها و مهره های Docomat با استفاده از آخرین تکنیک ها آبکاری می شوند و از نسل جدید پیچ ها و مهره ها هستند که در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاوم هستند. در واقع به بیان ساده، به دنبال این هستیم که پیچ دی کرومات در برابر فشار و شدت نیروی وارد شده به آن مقاومت بیشتری داشته باشد یا اینکه پیچ و مهره دی کرومات انتخاب بهتری باشد. همچنین آیا مقاومت پیچ و مهره های فلزی در هوای مرطوب زیاد است یا انتخاب پیچ و مهره دی کرومات منطقی تر است؟

عوامل مختلفی در این مقایسه دخیل هستند که مهم ترین آنها نوع پیچ است. پیچ‌ها و مهره‌های فولادی ممکن است دارای نرخ خوردگی متفاوتی با درجات مختلف باشند، حتی اگر مقاومت کششی یکسانی داشته باشند. یا پیچ و مهره های آبکاری داکرومات که اغلب در گریدهای بالاتر مانند 10.9 و 12.9 هستند مقاومت مشابهی در برابر اکسیداسیون و خوردگی دارند اما مقاومت کششی متفاوتی دارند. مهمترین عامل در تعیین مقاومت کششی برد آنهاست. این امکان وجود دارد که پیچ های دی کرومات با عیار پایین نسبت به پیچ های فولادی درجه بالا استحکام کششی کمتری داشته باشند.

مقایسه اصلی بین داکرومات و آهن و مغزها از نظر اکسیداسیون و خوردگی است. تفاوت اصلی داکرومات و فولاد در نوع صفحه است. در تولید فولاد از نوعی فولاد با ساختار شیمیایی یکسان به طور کامل و در تمامی قسمت ها استفاده می شود. بنابراین تمام اجزای آن در برابر خوردگی و اکسیداسیون مقاوم هستند. مقاومت در برابر این مواد به دلیل افزودن فلزاتی مانند روی و نیکل به آهن است. اما در پیچ دی کرومات، لایه بیرونی روی لایه های دیگر قرار می گیرد. لازم به تاکید است که منظور ما سطح پشتی نیست، بلکه تمام محدوده فلز روی است که به قسمت های دیگر نفوذ کرده و پوشش می دهد.

طبق تحقیقات، فولاد ضد زنگ نسبت به سایر مواد مانند فولاد گالوانیزه در برابر اکسیداسیون مقاومت بیشتری دارد. اما استحکام پیچ تاکرومات 5 برابر بیشتر از فولاد است. اگر استحکام تاکرومات و فولاد مشابه است و مشکل شما احتمالاً اکسیداسیون پیچ است، انتخاب پیچ و مهره تاکرومات ممکن است پرهزینه باشد. امروزه بیشتر پیچ و مهره های مورد استفاده در صنایع ساختمانی و پل سازی از نوع تاکروم با کیفیت بالا هستند.

ویژگی و مزایای پیچ و مهره داکرومات

پیچ و مهره داکرومات چه مزایایی دارد؟

پیچ و مهره داکرومات به دست آمده از فرآیند صفحه داکرومات نسبت به محصولات به دست آمده از صفحات گرم و سرد مزایای زیادی دارد. این فرآیند برای پوشش عیوب ناشی از این دو فرآیند طراحی شده است.

پیچ ها و مهره های داکرومات از شکسته شدن رنج نمی برند: از آنجایی که از هیچ اسیدی برای آماده سازی و پوشش دادن قطعات برای داکروماسیون استفاده نشده است، این پیچ ها می توانند گزینه مناسبی باشند. به علاوه باعث ورود آب و محلول های مضر به چرخه عمومی آب نمی شود. آنها اصلا مشکل زیست محیطی ندارند: آب کثیف ساطع نمی کنند. مواد سمی و آلوده تولید نمی کنند. از کروم سه ظرفیتی برای ساخت آن استفاده می شود. برای رعایت مقررات زیست محیطی، عنصر کروم در مواد جدید متناسب با صنایع دارویی، غذایی و بهداشتی حذف شده است. حفاظت از خواص مکانیکی: پیچ ها و مهره های دی کرومات به دلیل پخت در دمای پایین (دمای 260-325 درجه سانتیگراد) سفت نمی شوند و خواص مکانیکی خود را از دست نمی دهند.

ضخامت پوشش نقاط مختلف یکسان است: پس از مرحله قلع کاری، پوششی به همان ضخامت روی تمام سطوح ایجاد می شود. کاهش ضخامت پوشش: ضخامت روکش پیچ ها و مهره های داکرومات نسبت به سایر پیچ ها کمتر است. این لایه کامپوزیت با ضخامت حدود 10 میکرومتر قادر بود تا بیش از 500 ساعت تست اسپری نمک را بدون تغییر تلرانس پشت سر بگذارد. به علاوه این لایه از گیرکردن مهره روی پیچ جلوگیری می کند.

لایه داکرومات بیشترین خاصیت چسبندگی را دارد. پایداری مواد شیمیایی جزو مزیت های مهم است. مقاومت در برابر خوردگی و حرارت: پوشش دی کرومات مقاومت بالایی در برابر حرارت و خوردگی ایجاد می کند، در حالی که پوشش گالوانیزه در 100 درجه تخریب می شود. مقاومت حوبی در برابر خوردگی گالوانیکی دارد. ضریب اصطکاک بسیار کم: به دلیل ضریب اصطکاک پایین به راحتی باز و بسته می شوند.

فروشگاه دویچ تولید کننده انواع پیچ های فولادی و داکرومات است و آنها را به صورت آنلاین و حضوری به فروش می‌رساند. در صورت تمایل به بازدید از سایت؛ شما می توانید مشخصات فنی محصولات را بررسی کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید. به شما پیشنهاد می کنیم قبل از خرید حتما تمامی مطالب و محصولات را مشاهده کنید و در صورت نیاز به مشاوره برای خرید با ما با تماس بگیرید.