تفاوت پیچ شش گوش و پیچ اِسکرو

پیچ یک نوع اتصال دهنده سخت است که برای متصل کردن دو قطعه با یکدیگر استفاده می شود. شکل اغلب پیچ ها مثل هم هستند و معمولا از یک میله رزوه شده و یک سر تشکیل شده اند، که شفت رزوه شده آن ها کار اتصال را انجام می دهد و سر آن ها به باز و بسته کردن پیچ کمک می کند. پیچ ها بسته به کارکردشان گاهی به تنهایی در اتصال به کار می روند و گاهی به همراه مهره، واشر و دیگر انواع قطعه های اتصالات.
اغلب ما انواع مختلف پیچ را با یک نام می شناسیم و تفاوتی بین پیچ شش گوش آچارخور و پیچ اِسکرو که با پیچ گوشتی باز و بسته می شود، نداریم، با این حال تعدادی از سازمانهای استاندارد تلاش کرده اند آن ها را در دسته بندی های مختلف قرار دهند تا کاربران بتوانند به راحتی و با توجه به کارکردی که توسط سازمان های استاندارد برای انواع پیچ و اتصالات تعریف شده است، انتخاب درستی برای پروژه هایشان داشته باشند. همانطور که توسط کتاب ماشین آلات و ASME B18.2.1 ارائه شده است، پیچ ها اتصالات خارجی رزوه ای هستند که در هنگام مونتاژ تغییر شکل نمی دهند، بلکه توسط چرخش در محور خود باز و بسته می شوند. پیچ ها می توانند به سوراخ هایی که از قبل در محل اتصال ایجاد شده وارد شوند و هم نوعی از آن ها می توانند خودشان برخی مواد را سوراخ کنند و رزوه های خود را در محل درگیر کنند تا اتصال پایدار بسازند. پیچ ها به وسیله گشتاور اعمال شده به سرشان باز و بسته می شوند. این تعریف هنوز تا حدودی مبهم است و همه اختلافات را در بر نمی گیرد، اما مبنایی برای شروع تمایز در دسته بندی فراهم می کند.

پیچ را از نظر شکل ظاهری و قطعات تشکیل دهند می توان به سه قسمت تقسیم بندی کرد: سر پیچ، بخشی از پیچ با قطر بیشتر نسبت به بدنه است که همانطور که گفته شد گشتاور توسط ابزارآلات مختلف به آن وارد می شود و باز و بست پیچ را میسر می سازد. بدنه یا شفتِ پیچ، طولانی ترین قسمت پیچ است و دارای رزوه های خارجی می باشد که اتصال را در محل برقرار می کند. در نهایت، تهِ پیچ، انتهای پیچ ها معمولا بسته به کارکردشان اَشکال مختلف دارند. در پیچ های خودکار که ته پیچ وظیفه سوراخ کردن محل اتصال را برعهده دارد، شکل آن مته مانند است و در واقع مثل یک مته کوچک نیز عمل می کند، اما در پیچ شش گوش و سایر پیچ های آچار خور، ته آن تخت است و فقط قاعده آن کمی کوچکتر از بدنه پیچ است که عمل ورود به سوراخ اتصال را راحت تر کند.

همانطور که گفتیم دسته بندی اصلی پیچ ها بر اساس نوع باز و بسته شدنشان انجام می گیرد. پیچ های شش گوش توسط آچار باز و بسته می شوند و در جاهایی استفاده می شوند که استحکام اتصال برایمان بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال پیچ هایی که در پروژه های سنگین پتروشیمی، راه سازی، صنایع هوایی و سایر صنایع سنگین استفاده می شوند باید از این نوع پیچ ها باشند، چرا که استفاده از پیچ های اسکرو که توسط پیچ گوشتی بسته می شوند به هیچ وجه توانایی فشار زیاد را ندارند و نمی توانند اتصال محکم و پایداری برقرار کنند. همچنین پیچ های شش گوش اغلب به همراه مهره و واشر در اتصال بکار می روند، اما پیچ های اسکرو را می توان به تنهایی نیز استفاده کرد. گرچه که اگر محل اتصال این پیچ ها در معرض تکان و لرزش باشد نیز بهتر است که از واشر و در صورت امکان از مهره نیز برای استحکام اتصال شان استفاده شود.

از موارد گفته شده که بگذریم، سایر خصوصیات پیچ ها مانند هم است و تفاوت چندانی با هم ندارند. در ادامهبرخی خصوصیات انواع پیچ ها را بررسی می کنیم:

ابعاد پیچ ها

ابعاد یک پیچ را می توان در واحدهای متریک یا امپریال بیان کرد که هر دو در بخش استاندارد پیچ ها در جدول توضیح داده شده است.

ابعاد پیچ

• طول پیچ از قسمت بالایی شفت آن، درست چسبیده به زیر سر پیچ تا انتهای شفت محاسبه می گردد.
• قطر قاعده انتهای پیچ، به عنوان قطر شفت محاسبه می گردد.
• طول رزوه نیز مطابق شکل و آنطور که از اسمش پیداست تنها شامل قسمت رزوه شده شفت می باشد.

 

جنس پیچ ها و قدرت آن ها

  • پیچ‌های آلومینیومی سبک هستند و نسبت به اکسیداسیون، فشار حرارتی و الکتریکی مساعد هستند و تولید آن آسان است.
  • پیچ‌های برنجی، مقاوم، رسانا و مقاوم در برابر خوردگی با نفوذپذیری مغناطیسی پایین هستند.
  • پیچ‌های آلیاژی مس دارای ظرفیت بار خوبی هستند، مقاومت می‌باشند و برای استفاده در نزدیکی اجسام مگنتی (آهن ربایی) مناسب هستند.
  • پیچ‌های پلاستیکی کم‌هزینه و مقاوم در برابر خوردگی بو زنگ زدگی هستند. آن‌ها برایاستفاده در جاهایی که در معرض آب و رطوبت زیاد هستند، مانند استخرها، بسیار متداول اند.
  • پیچ‌های فولادی با ترکیب کردنآهن قوی و کربنساخته می‌شوند. پیچ های فولادی برای مقاوم شدن در برابر خوردگی و زنگ زدگی حتما باید آبکاری شوند.
  • پیچ های چدنی از درصد کربن بیشتری در ترکیبات خود نسبت به فولاد برخوردار است و از پیچ‌های فولادی قوی‌تر است، اما بسیار شکننده هستند.
  • فولاد ضد زنگ مقاوم به خوردگی و مقاوم در برابر زنگ زدگی است. اما مقاومت آن ها در برابر فشار از فولاد معمولی کمتر است.
  • پیچ‌های تیتانیوم سخت و محکم و سبک هستند و نسبت به خوردگی نیز مقاوم اند. همچنین تیتانیوم زمانی که با فلزات دیگر ترکیب می‌شود نیز استحکام و مقاومت اش افزایش می یابد.

قدرت پیچ ها کاملا بستگی به مواد و جنس آن ها، اندازه و همچنین نوع آبکاری شان دارد.

 

آبکاری پیچ

• آبکاری و پوشش دهی مقاوت پیچ و سایر اتصالات را در برابر خوردگی افزایش می دهد. همچنین با جلایی که به آن می دهد باعث زیبایی آن نیز می شود.
• آبکاری کروم یک پوشش با جلوه ای روشن و انعکاسی به فلز می دهد که هم تزئینی و هم بسیار با دوام است. این این نوع آبکاری معمولا از طریق القای الکتریکی انجام می گیرد.
• پوشش های دیگر مانند گالوانیزه و فسفاته برای انواع خاصی از سخت افزار، مانند پیچ ​​هایی که برای حصار یا پنجره ها استفاده می شود، رایج هستند.

استانداردهای پیچ و مهره
تولید کنندگان پیچ و مهره ها را در واحدهای امپریال و متریک تولید می کنند. علاوه بر این، پیچ ها با رزوه های ریز و درشت تولید می شوند که این کوچک و بزرگی رزوه بستگی به کارکرد محصول دارد و در کیفیت آن اثرگذار نیست.
برای سیستم اندازه گیری امپریال، تولید کنندگان پیچ ها یک عدد مشخص یا علامت برای دسته بندی ابعاد پیچ ها در نظر ​​می گیرند. کشورهای آمریکای شمالی از این سیستم نام گذاری استفاده می کنند و آن را “استاندارد یکپارچه رزوه” می نامند. این استاندارد شامل تعداد “رزوه بر اینچ” (TPI) می باشد که طول و اندازه رزوه ها را نشان می دهد.

استانداردهای ایزو و DIN نیز مبتنی بر سیستم متریک هستند و ارتباط نزدیکی با هم دارند. بیشتر سخت‌افزارهای اندازه‌گیری شده در واحدهای متریک, تابع جامعه مهندسان خودروسازی ( sae ) است. این استانداردها در اکثر نقاط دنیا رایج هستند و گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که این استانداردها ممکن است به استاندارد تمام سخت‌افزارها در جهان تبدیل شوند. رزوه ها در پیچ‌های متریک می‌توانند هم در هر دو حالت خوب و هم آهنگ در دسترس باشند.

 

پیکربندی پیچ

انواع پیچ

انکر بولتانکر بولتانکر بولت یا پیچ لنگر معمولا برای ساخت آویز در سنگ و بتن مورد استفاده قرار می گیرند.
پیچ حملپیچ حملپیچ حمل معمولا برای متصل کردن فلز به چوب مورد استفاده قرار می گیرد. قسمت مربعی زیر سر پیچ برای محکم شدن پیچ در محل اتصال تعبیه شده است.
پیچ آسانسورپیچ آسانسوراین نوع پیچ همانطور که از اسم اش پیداست در سیستم های نقاله ای کاربرد دارد. کاربرد قسمت مربعی آن نیز مانند پیچ حمل است.
پیچ فلنجپیچ فلنجپیچ و مهره های فلنج دارای یک واشر انتگرال در پایین زیر سر پیچ است که توزیع بار را یکنواخت می کند.
پیچ آویزهنگر بولتپیچ آویز فاقد سر می باشد و از دو طرف دارای رزوه های متفاوت است. این پیچ برای اتصال دو صفحه با جنس های مختلف، مانند چوب و فلز، کاربرد دارد.
پیچ شش گوشپیچ شش گوشپیچ های شش گوش رایج ترین نوع پیچ هستند و در صنایع مختلف کاربردهای فراوان دارند.
لگ بولتلگ بولتاین نوع پیچ مانند پیچ خودکار عمل می کند وبرای نصب در برخی مواد نرم نیاز به دریل کاری ندارد. برای کاربردهایی مثل قفسه بندی مناسب است.
پیچ ماشینپیچ ماشینپیچ و مهره های ماشین برای مونتاژ قطعات و قفسه های فلزی دارای سوراخ های پیش ساخته مناسب است.
   
پیچ نر و مادهپیچ نر و مادهپیچ نر و ماده از دو شفت، یکی با رزوه بیرونی و یکی با رزوه درونی تشکیل شده است، و شفت رزوه درونی در این مورد کار مهره را انجام می دهد.
   
پیچ سر مربعیپیچ سر مربعاین پیچ به دلیل شکل سر آن که مربع شکل است نام گذاری شده است.
Stud boltاستادبولتاستادبولت نیز جزو پیچ های بدون سر است و از دو طرف توسط مهره بسته می شود.
پیچ چوبپیچ چوباین نوع پیچ برای استفاده در قطعات چوبی بزرگ مناسب است و در صنایع چوبی و کشتی سازی کاربرد فراوان دارد.
پیچ تیپیچ تیپیچ تی در جاهایی که محل اتصال دارای شکاف است مورد استفاده قرار می گیرد.
پیچ گیره دارپیچ گیره داراین پیچ برای استفاده قطعات و قفسه های شناور به دیوار مورد استفاده قرار می گیرد. گیره بال مانند این پیچ کار مهره را انجام می دهد.
پیچ یوپیچ یوپیچ یو برای اتصال در محل هایی که بین سوراخ های محل اتصال قطعه قرار دارد مناسب می باشد.

جستجوی پیچ و مهره