واشر فنری چیست؟

واشرها معمولاً درکنار پیچ و مهره‌ها استفاده می شوند. واشر قطعه‌ای فلزی است که به شکل دیسک است، آنها برای توزیع نیرو روی پیچ، طراحی شده اند. می توانید از واشر روی پیچ قراردهید و پس از آن، پیچ ​​را به داخل سطح مورد نظر هدایت کنید و سپس انتهای آن را با یک مهره محکم کنید. در حالی که اکثر واشرها از یک قطعه فلزی جامد و مسطح تشکیل شده اند؛ اما، واشرهای فنری دارای طراحی متفاوتی هستند

انواع واشر

ظاهر واشرهای فنری

همچنین این واشر ها با نام واشرهای قفلی هم شناخته می‌شوند. واشرهای فنری دارای یک برش در بدنه خود هستند و برخلاف دیگر واشر ها یک تکه فلزی به هم متصل نیستند. در ظاهر به نظر می‌آید که این واشر شکسته است اما این طراحی منحصر به فرد طوری است که یک طرف این واشر بالاتر از طرف دیگر قرار می‌گیرد. واشرهای فنری به وسیله تاباندن یک فلز به صورت یک حلقه ساخته می‌شود.

واشرفنری

واشرهای مسطح

قطعه‌ای فلزی که به شکل دیسک می‌باشد، واشرها اغلب با پیچ و مهره استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای توزیع یکنواخت بار بر روی  پیچ مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این وجود انواع مختلفی از واشرها وجود دارد. برخی از واشرها به عنوان مسطح طبقه بندی می‌شوند، در حالی که برخی دیگر با عنوان واشر قفلی یا فنری شناخته می شوند. تفاوت بین واشرهای تخت و فنری دقیقاً چیست؟

رایج ترین نوع واشر، واشر تخت است. آنها نام خود را از طراحی مسطح خود، دریافت کرده‌.اند واشرهای تخت خمیده نیستند و بیرون نمی زنند. بلکه آنها از هر دو طرف کاملاً صاف هستند. این طراحی مسطح به آنها در توزیع بارها بسیار کمک می کند.

بدون واشر ، نیروها تماما به قسمت زیر سر پیچ، اعمال می‌شود. یک واشر تخت این نیروهای فشاری را جذب می‌کند در حالی که بعداً آنها را به طور مساوی توزیع می‌کند. معمولا واشرهای تخت از متریال زیر ساخته می‌شوند:

  1. فولاد ضد زنگ
  2. فولاد کربن بالا
  3. برنجی
  4. فلز مس
واشر تخت

واشرهای فنری چطور کار می‌کنند؟

شما می‌توانید از واشرهای فنری به همان روش که از دیگر واشرها استفاده می‌کنید (از جمله واشرهای تخت)، استفاده کنید. واشرهای فنری برای استفاده با پیچ و مهره طراحی شده اند. می‌توانید یک پیچ را از طریق یک واشر در داخل یک شی هدایت کنید. واشر فنری به توزیع یکنواخت بار بر روی پیچ کمک می کند.

واشرهای فنری نسبت به واشرهای مسطح سنتی سطح بالاتری از محافظت در برابر ارتعاشات را ارائه می دهند. همانطور که در عکس بالا نشان داده شده است، واشرهای فنری صاف نیستند. آنها با یک برش در سطح خود طراحی شده اند که یک طرف را بالاتر از طرف دیگر قرار می‌دهد. هنگامی که یک پیچ را با یک واشر جدا شده وارد یک شی می کنید، واشر فنری فشرده می شود. در اصل به عنوان یک فنر عمل خواهد کرد. واشر فنری فشرده می‌شود در حالی که همزمان به سطح دیگر فشار وارد می‌کند.

چه زمانی از واشر های فنری استفاده می‌کنیم؟

در همه سطوح با کاربردهای مختلف نیاز به واشرهای فنری نداریم بلکه واشرهای مسطح برای خیلی از کارها با کاربری های متفاوت قابل استفاده هستند و واشر های مسطح نیاز شما را برطرف می‌کنند اما اگر نسبت به ارتعاشات نگران هستید، باید از واشرهای فنری استفاده کنید. ماشین آلات و تجهیزات صنعتی اغلب ارتعاش ایجاد می‌کنند و با گذشت زمان، ارتعاشات تولید شده توسط ماشین آلات یا تجهیزات ممکن است باعث شل شدن برخی از پیچ های متصل شده شود.و اگر پیچ ها به خوبی محکم نشده باشند، ممکن است کاملاً بیرون بیایند و دستگاه مورد نظر از کار بیافتد.

هماهنطور که گفته شد؛ واشرهای فنری می‌توانند از شل شدن پیچ ها در اثر ارتعاش جلوگیری کنند. با ارتعاش ماشین یا قطعه ای از تجهیزات، واشرهای فنری از جای خود جدا شده و  دستگاه مورد نظر از کار می‌افتد. بنابراین واشرهای فنری برای کاربردهایی که دارای ارتعاش هستند ایده آل هستند زیرا از شل شدن پیچ ها جلوگیری می کند.

واشر به همراه پیچ و مهره

واشرهای مسطح و فنری دو مورد از رایج ترین انواع واشر هستند. واشر تخت یک واشر معمولی است که در هر دو طرف صاف است. واشر فنری یک واشر نیمه تابیده است که برای محکم کردن پیچ ها در محل مورد نظر، مورد استفاده قرار می گیرد.