اصطکاک چه نقشی در استحکام اتصالات دارد؟

برای استفاده درست از اتصالات نیاز است تا جزئیات فنی محل اتصال را به خوبی بشناسیم. هنگامی که شناخت کامل از جزئیات فنی محل اتصال داشته باشید، قطعا می توانید بهترین اتصالات ممکن که مناسب شرایط محل نصب است را انتخاب نمایید و به کار ببرید. یکی از جزئیات فنی که به دانستن آن نیاز دارید میزان اصطکاک است. اصطکاک در واقع مهم‌ترین عامل در انتخاب درست و استفاده صحیح از اتصالات و استحکام اتصالات است و بنابراین مهم است که همیشه مطمئن شوید این جزئیات رابه طور کامل در نظرگرفته اید. برخی از نقش‌هایی که اصطکاک در محل نصب اتصالات ایفا می کند عبارتند از:

تضمین استحکام اتصالات در محل نصب: این یکی از مهم‌ترین نقش‌های اصطکاک محل نصب است. زمانی که اصطکاک کافی بین اتصالات و موارد متصل شده وجود داشته باشد، درگیری و چفت شدن اتصالات با هم بیشتر می شود و به طبع استحکام اتصال بالا می رود.

مقاومت اتصالات در برابر لرزش: هنگامی که محل اتصال در معرض لرزش بسیار زیاد قرار داشته باشد، اصطکاک موجود میان اتصالات و محل اتصال می تواند کمک کننده باشد و شل شدن و باز شدن اتصال را به تاخیر بیاندازد. همچنین وجود اصطکاک کافی بین اجزای اتصالات نیز استحکام اتصال را بالا می برد. این به این معنی است که وقتی موردی را نصب می‌کنید که احتمالا ً در معرض لرزش بسیار زیاد قرار دارد، باید مطمئن شوید که اصطکاک کافی بین اجزای اتصال با هم و با محل اتصال وجود دارد.

اصطکاک در اتصالات

چگونه مطمئن شویم که برای استحکام اتصالات اصطکاک کافی بین اجزای مختلف وجود دارد؟

کاملا ً مهم است اطمینان حاصل شود که اصطکاک کافی بین اتصالات وجود دارد. اما چطور می شود مطمئن شد؟ راه آن ساده است. روش اصلی تست این موضوع، استفاده از گشتاور است. گشتاور  نیروی دورانی ای است که یک شی در معرض آن قرار می‌گیرد. برای مثال یک پیچ را در نظر بگیرید، سرعت چرخش آن در هنگام نصب، گشتاور آن است. هر چه پیچ را با گشتاور بیشتری در جای خود فیکس کنید طبیعتا در معرض اصطکاک بیشتری قرار خواهد گرفت. با این روش شما مطمئن خواهید شد که پیچ به درستی در جای خود ثابت شده و اصطکاک کافی با سطح اتصال دارد.

با این حال شما باید مراقب این مساله باشید چون داشتن گشتاور خیلی زیاد نیز می تواند مشکل ساز باشد. مهم‌ترین مشکل آن این است که اتصال ممکن است آسیب ببیند و هرز شده و یا ببُرد. همچنین ممکن است بر اثر فشار حاصل از گشتاور زیاد، محل اتصال نیز دچار آسیب جدی گردد.

سایر اقدامات لازم برای اطمینان از میزان اصطکاک مناسب

سایر اقداماتی که می توانید برای ایجاد اصطکاک مناسب انجام دهید عبارتند از: استفاده از واشر در هنگام نصب اتصالات. واشر باعث ایجاد سطح تماس بیشر در اتصال و در نتیجه بالا رفتن اصطکاک و استحکام اتصال می گردد. همچنین اندازه سوراخی که برای اتصال ایجاد می کنید بسیار مهم است. سوراخ باید کاملا متناسب با اندازه اتصالات به کار رفته باشد تا به خوبی اصطکاک و درگیری ایجاد نماید و به نوبه خود این اطمینان را بدهد که اتصال در جای خود به خوبی مستحکم شده است. در انتهای مقاله جدول ضریب اصطکاک مواد مختلف را برایتان گذاشته ایم.

در کل اصطکاک چیزی است که شما باید هنگام نصب اتصالات به آن توجه داشته باشید. با استفاده از نکات بالا، می توانید از استحکام و دوام اتصالات خود تا حد زیادی اطمینان حاصل کنید.

 

جستجوهای مرتبط:

اتصالات، اتصالات غیرجوشی، پیچ و مهره، انواع پیچ و مهره، پیچ شش گوش ، انواع مهره، واشر، استادبولت، انکربولت و رولبولت، فروش پیچ و مهره، خرید انواع پیچ و مهره، مطالب پیچ و مهره و اتصالات

منبع: http://www.melfast.com